Free photo from Pexels

Vedieť, kedy prestať rozprávať je občas kľúčom k dobrým medziľudským vzťahom. Niekedy sa totiž dostaneme do situácie, kedy naše slová môžu ublížiť alebo uraziť, aj keď to nie je našim zámerom. Vtedy by sme mali premýšľať múdro a zvážiť, či nie je vo výsledku lepšie, ak si naše myšlienky necháme iba pre seba.

Kedy je tá správna situácia držať jazyk za zubami?

1. Keď slovami zraníš niekoho city

Najviac dôležitá situácia, pri ktorej by si mala byť radšej ticho je vtedy, ak tými slovami môžeš niekoho citovo raniť. Je jedno, či poukážeš na nejaký fakt ohľadom výzoru či správania človeka, ak si je sám vedomý tejto „chyby“, veľmi mu to ublíži. Najmä, ak je to vec, za ktorú nemôže.

Nikdy nevieš, do akej miery tvoja (možno na pohľad neškodná) poznámka zasiahne človeka tak, že kvôli nej bude večer plakať do vankúša. Tiež by ti nebolo po chuti, ak si na svoju adresu vypočuješ nepríjemné poznámky.

2. Keď je vo vašej skupine niekto nový

Ak ti niekto blízky zverí svoje tajomstvá, je jasné, že ti verí a nechce, aby sa ďalej šírili. Takže, čo sa týka tajomstiev a klebiet, musíš byť za každú cenu ticho! Hlavne, ak je pri vás tretia osoba. Možno je to vaša nová parťáčka a ty máš pocit, že ju musíš zasvätiť do určitých tajností, no všetko, čo bolo povedané pred jej príchodom by tak malo aj ostať.

Nikdy nevieš, čo sa z daného človeka vykľuje a ako ďaleko vaše tajomstvá roznesie. Z klebiet nevyšlo ešte nikdy nič dobré. Nechaj si ich iba pre svoju bff.

3. Ak by tie slová niekoho naštvali

Či už si sa ocitla uprostred hádky alebo si svedkom výbuchu niekoho iného, nebude k ničomu dobré, ak budeš do ohňa prilievať ešte viac benzínu. V situácii, ak niekto vo vypätej situácii chce od teba radu či odpoveď, radšej sa nadýchni a pred tým, ako niečo povieš, rýchlo si to v hlave premysli.

Podobné to je aj v prípade, ak chceš niekoho uraziť. Iba naozaj zlí ľudia to robia vedome, ostatní to spravia bez toho, aby si to uvedomili. Ani tvoj sarkazmus nedokážu pochopiť všetci. Nezabudni, múdrejší človek je radšej ticho.

4. Ak chceš niekoho opraviť

Veľmi podobné je to aj v tomto prípade. Možno máš dobrý úmysel, keď chceš niekoho opraviť, no občas je lepšie nechať chybu iba tak odplávať. Nikto nechce pomoc v podobe poukazovania na to, čo zle povedal alebo urobil. Navyše to pôsobí, že sa nad niekým vyťahuješ a chceš poukázať na to, že je o niečo menej inteligentnejší ako ty.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life