Úzkosť, depresia či stres: Zisti, aké duševné problémy ťa trápia a akú pomoc vyhľadať
LifeStres, depresia, úzkosť alebo vyhorenie už zďaleka nie sú neznáme pojmy. Tieto duševné problémy trápia čoraz viac ľudí a určite aj ty vo svojom okolí poznáš niekoho, kto sa s nimi snaží vyrovnať. Možno si práve ty tou, kto potrebuje vyhľadať pomoc. Vieš, na akého odborníka sa obrátiť a ako odhaliť, že máš nejaký problém?
Kým kedysi bolo duševné zdravie skôr tabu témou, dnes o ňom hovoria aj mnohé známe osobnosti. Nie je žiadna hanba vyhľadať pomoc, najmä ak si ty sama už nevieš poradiť. Porozprávali sme sa so psychologičkou Vierou Škopovou z online poradne Mojra.sk, ktorá nám prezradila rozdiely medzi jednotlivými ochoreniami a aj to, kedy vyhľadať pomoc. Vieš, aký je rozdiel medzi psychológom, koučom, terapeutom a psychiatrom a ktorý z nich ti dokáže najlepšie poradiť?
Ako zistíš, že máš nejaké duševné problémy?
Podľa psychologičky je dôležité pomenovať to, čo cítiš a čo prežívaš. Aj keď nájdeme rôzne články s popismi jednotlivých diagnóz, je dôležité vedieť to odlíšiť v základných znakoch. „Medzi tie by som zaradila fyziologické, teda telesné príznaky. Čo predchádzalo nášmu stavu, ako dlho trvá. Mám konkrétne príčiny, čoho sa obávam, kedy a s kým a kde to cítim? Každý problém má svoje symptómy a zároveň aj individuálne prejavy prežívania, či vplyvu na bežný život. Rodinné, pracovné, osobné problémy sa často prelínajú,“ hovorí Mgr. Viera Škopová.
„Niekedy si niekto ani nevšimne, že náš priateľ alebo partner má problém v práci s vyhorením. Snažíme sa byť vnímaní zo strany ostatných zväčša pozitívne. Uzatvárame svoj problém do „bubliny“, akoby sme ho chránili. No ak bublina praská, nie sme schopní udržať jej expanziu, a to sa stáva hranicou zvládnuteľnosti,“ dodáva psychologička.
Každý z nás by mal mať minimálne jedného človeka, ktorému dôveruje. Psychologička odporúča začať práve tam a povedať danej osobe o tom, čo ťa trápi. Je to prínosnejšie, ako to dusiť a tajiť v sebe. Čím skôr sa na niekoho obrátiš (a nemusí ísť hneď o odbornú pomoc), tým lepšie budeš môcť pracovať na riešení. Psychika je zložitá a liečba „duše“ si vyžaduje čas, sebadôveru a podporu okolia.
Aké sú rozdiely medzi jednotlivými ochoreniami?
Každé z týchto psychických ochorení má svoje príznaky. Nie vždy musíš mať všetky a zároveň sa niektoré môžu aj prelínať. Aj bežné prechladnutie sa najskôr snažíme riešiť doma, no ak nesprávne vyhodnotíme príznaky, môže choroba prepuknúť do niečoho väčšieho a my musíme vyhľadať doktora. Rovnako je to aj v oblasti psychiky, ktorá je krehká, nehmatateľná, no dokáže ovládať aj naše telo. Zároveň zasahuje aj naše okolie.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú rozdiely medzi panickými atakmi, depresiou, stresom a vyhorením.
- Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?
- Aké sú rozdiely medzi psychológom, psychiatrom, terapeutom a koučom.
- Existujú nejaké zaručené tipy, ako zvládať psychické problémy?
- Rady pre rodinných príslušníkov, ako sa správať, keď má niekto duševný problém.
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity