Popôrodná depresia - príznaky, liečba a ako ju zvládnuť

Materstvo, bohužiaľ, nie je iba o krásnych a dojemných chvíľach, pri ktorých si želáme nech nikdy neskončia. Mnohé čerstvé mamičky sa potýkajú aj s neželanou hosťkou, ktorou je popôrodná depresia. Na túto vážnu tému sme sa zhovárali so psychologičkou Mgr. Katarínou Tatarkovou z online poradne MOJRA.

Narodenie dieťatka je väčšinou spájané s radostnými emóciami. Avšak nie vždy je realita taká ideálna. S príchodom nového človiečika sa čerstvým rodičom a predovšetkým mame, celkom mení život. Táto zmena je obrovská, náročná a šokujúca.

V novopečených mamičkách sa často miešajú rôzne pocity šťastia, strachu, pochybovania či neistoty. Tieto emócie bývajú ešte znásobené bolesťou spojenou s pôrodom, rozkývanými hormónmi či prípadnými komplikáciami, ktoré po narodení vytúženého bábätka nastanú. A že ich môže byť neúrekom …

Popôrodná depresia nie je problémom iba súčasných maminiek. Bola tu vždy, avšak nebola jasne definovaná a už vôbec jej nebola prikladaná potrebná pozornosť či vážnosť. My sme sa na túto citlivú tému rozprávali so psychologičkou Katarínou Tatarkovou.

Popôrodná depresia verzus Baby Blues

Než sa dostaneme k samotnej popôrodnej depresii, je dôležité zadefinovať si aj ďalší pojem a tým je „baby blues“, s ktorým bojuje väčšina žien po pôrode.

„Baby blues alebo popôrodné blues sa vyskytuje približne u 80 % žien a môžeme ho považovať za úplne normálny stav. Začína 2-3 dni po pôrode a trvá približne týždeň, maximálne 14 dní,“ vysvetľuje psychologička.

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife