Unsplash/Sydney Sims

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pojem depresia je známy už veľmi dlho, no až posledné mesiace či roky sa mu začala prikladať väčšia dôležitosť. Je to aj z dôvodu, že pandémia koronavírusu zvýšila počet pacientov trpiacich týmto ochorením. Pretože naozaj ide o ochorenie, ktoré ak sa podcení a nebude sa liečiť, môže dopadnúť zle. Portály WebMD a Healthline poukázali na príznaky, ktorými ju môžeš odhaliť nielen u seba, ale aj u svojich blízkych.

Len ťažko sa dá predpokladať vznik tejto choroby. Ani odborníci presne nevedia, prečo vzniká. K najčastejším dôvodom môžu byť problémy v živote, smrť a strata blízkej osoby, násilie, závislosť, trauma z detstva, nedostatok sebavedomia alebo stresové situácie.

U každého sa môže prejavovať iným spôsobom. Keď sa povie slovo depresia, čo ti napadne ako prvé? Pravdepodobne ide o nechuť žiť a pesimizmus, však? Tých príznakov je však oveľa viac a dôležité je neprehliadať ich a nepodceňovať. Čím skôr sa choroba lekársky podchytí, tým skôr je možné pomôcť.

Najčastejšie príznaky odhaľujúce depresiu

V prvom rade ide o časté zmeny nálad. Vyskytuje sa skôr melanchólia, podráždenosť, úzkosť, ale výnimočné nie sú ani výbuchy agresie. Človek trpiaci depresiou je smutný, pociťuje prázdnotu a má pocit, že nič na tomto svete nemá význam a neoplatí sa tu ani žiť. Nechce sa mu nič robiť, žiadna aktivita ho nenadchne. Môžu sa preto objavovať aj myšlienky na samovraždu. 

Už na prvý pohľad môžeš vidieť, že takto chorý človek nemá žiadnu energiu, cíti sa vyčerpaný aj napriek tomu, že nič namáhavé predtým nerobil. Dokáže dokonca prespať aj celý deň a aj po zobudení sa stále cíti unavene a podráždene. Dostaviť sa môžu bolesti hlavy či migrény.

Niekedy ho musíš presviedčať, aby sa najedol, pretože s tým prichádza aj strata chuti do jedla, a tým aj pokles hmotnosti. Naozaj sa nedá prehliadnuť, že sa niečo deje, aj keď pacienti si to nedokážu priznať a často len hľadajú výhovorky.

Ak máš vo svojom okolí niekoho, na koho tento opis sedí, prípadne si sa v tom našla ty sama, neboj sa požiadať o pomoc. Ak nechceš navštíviť lekára, existuje aj bezplatné poradenstvo. V našom článku sa dočítaš napríklad o občianskom združení IPčko, ktoré poskytuje aj internetovú linku dôvery pre mladých ľudí. Veľa ľudí sa cíti podobne ako ty. Až keď budeš schopná otvorene o svojich problémoch komunikovať, môžeš sa dočkať pomoci.

Zdroj: WebMD a Healthline

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife