Každý človek sa dennodenne stretáva so stresujúcimi situáciami. Je to súčasť života. Či už ide o minimálny stres, alebo o neprekonateľný pocit úzkosti, vždy je náš organizmus pripravený na dve možnosti. Útok alebo útek.

Myslím si však, že tieto reakcie by sa dali aplikovať na akýkoľvek problém v našich životoch. Netreba to brať doslovne, aby sme chápali podstatu. Buď danej výzve čelíme alebo to vzdáme. Je jedno, o čo sa jedná, neustále ide o ten istý scenár.

Napríklad treba v domácnosti niečo opraviť a človek k tomu pristúpi buď s tým, že sa to nedá alebo začne hľadať riešenia a konať. Taktiež, keď je niekto na verejnosti zranený, okoloidúci sa môžu rozhodnúť či len prejdú okolo, alebo sa budú snažiť akokoľvek pomôcť. Alebo ľudia, čo už nemajú chuť žiť, lebo stratili zmysel života.. buď sa budú utápať v depresiách alebo sa budú snažiť ten zmysel nájsť. A takto by sa dalo pokračovať donekonečna.

Treba sa však zamyslieť nad tým, že aj na prvý pohľad nezvládnuteľný problém sa vždy zvládnuť dá. Potvrdzuje to aj myšlienka z jedného z mojich obľúbených seriálov: „Ak stojíš pred akýmkoľvek problémom a nevieš si rady, tak si uvedom, že aj keby ti niekto držal zbraň priamo pri spánku, tak máš asi 150 riešení k tomu, aby si prežil.“ Možno to znie absurdne, ale má to v sebe niečo, čo ťa môže posunúť vpred. Pripomína to totiž, že nikdy sa netreba vzdávať.
tumblr_ll5z3bH0ZZ1qi28dho1_500_large

foto: tumblr

A aj keď samotný „útek“ niekedy pôsobí ako záchrana, v budúcnosti každá podobná situácia potom vyvolá ešte väčší problém – zmätok a rozrušenie z nezvládnutej situácie. Pred problémami nemá zmysel utekať (teraz nemyslím také situácie, že vás v lese naháňa medveď, lebo vtedy by bol útek pochopiteľný). Samozrejme, že je častokrát jednoduchšie len tak zahodiť všetku snahu a vycúvať, ale čo nám to prinesie? Niečo vzdať je ako prehrať. Vlastne nie, je to ešte horšie, lebo prehra ťa aspoň naučí pokore, ale vzdatie ťa nenaučí ničomu. Preto som názoru, že ak niečo neskúsiš, tak sa môžeš len zbytočne trápiť výčitkami a rozmýšľať o tom, aké by to bolo keby… Čeliť problému je jednoznačne ťažšie a vyžaduje si to väčšie úsilie, ale v konečnom dôsledku budeš aj tak spokojnejšia kvôli skúsenosti, vďaka ktorej rastieš.

Každý má ale právo rozhodnúť sa podľa vlastného uváženia, keď bude stáť pri najbližšom probléme. Tak, čo si vyberieš ty? Útok alebo útek?

foto: tumblr

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife