Photo by Nirzar Pangarkar on Unsplash

Obe mačky pochádzajú z rôznych častí štátu. Sú tak prvými domácimi miláčikmi v USA, u ktorých sa potvrdil vírus. Infikovanie sa prejavovalo respiračnými problémami. Avšak očakáva sa, že sa úplne vyliečia. K nákaze pravdepodobne došlo kvôli ľuďom, s ktorými žijú. Prípadne to spôsobil aj niekto z ich okolia.

Prvá mačka mala príznaky ochorenia približne týždeň po tom, ako osoba, ktorá žije v rovnakej domácnosti. Mala respiračné problémy, no nemala COVID-19. Zviera v tom čase chodilo von a zrejme sa dostalo do kontaktu s infikovaným človekom.

V druhom prípade mal majiteľ mačky COVID-19. Neskôr ochorenie diagnostikovali aj u zvieraťa. Druhá mačka v tej istej domácnosti nemala žiadne príznaky vírusu, medzi ktoré patrí kašeľ či výtok z nosa.

Odborníci odporúčajú, aby sa infikovaní majitelia vyhli „maznaniu“ so zvieratami a počas starostlivosti o ne nosili rúška.

Úrady nedávno informovali o nakazených tigroch a levoch v newyorskej Bronx Zoo, pričom v stredu uviedli, že všetky zvieratá sa majú dobre, kašeľ ustupuje a majú chuť do jedla.

Anthony Fauci, expert na infekčné ochorenia, uviedol, že niektoré zvieratá sa môžu nakaziť od ľudí, ale nie je dokázané, že by to mohlo fungovať aj opačne. Podľa jeho slov to z biologického hľadiska nie je možné.

„Nemáme žiadne dôkazy o tom, že by domáce zvieratá zohrávali nejakú rolu v šírení vírusu medzi ľuďmi,“ povedala Casey Barton Behravesh z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Ubezpečila ľudí, aby sa svojich domácich miláčikov nebáli a nemusia ich dávať zbytočne testovať. Skôr by im mali brániť v kontakte s cudzími osobami.

Zdroj: SITA, AP

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News