Selfie mánia ovládla svet. Nepochybne to zapríčinili aj rôzne sociálne siete, ktoré sa stali nenahraditeľnou súčasťou našich životov. V podstate by sa dalo povedať, že fotografie sú novým spôsobom komunikácie. Naše fotky postupom času začali nahrádzať slová.  Prestávame sa zaoberať vecami priamo. Prostredníctvom fotografií vysielame svetu naše odkazy a posolstvá.

V poslednej dobe mám pocit, že mnoho ľudí tento trend prestáva zvládať, predovšetkým dievčatá. Možno, že som jednou z nich a možno práve vlastná sebakritika ma motivovala k tomu, aby som napísala tento článok.

Prečo sa vlastne tak často fotíme? Chceme si zhmotniť, zapamätať si momenty, ktoré nám prinášajú šťastie? Alebo je cieľom len zvýšenie nášho sebavedomia? Chceme sa pochváliť tým, ako dobre vyzeráme, prípadne rôznymi zážitkami? Snažíme sa vytvoriť z našich fotiek ilúziu dokonalého života. Aj napriek tomu, že realita môže (nemusí) vyzerať úplne inak, tvoje konto na Instagrame o tebe vraví, že si dieťa šťasteny.

Postupom času si zvykneš na tento stereotyp. Pripadá ti to celkom prirodzené spraviť si fotografiu v každej možnej chvíli. Si mladá, krásna a úspešná, veď prečo sa tým nepochváliť? Selfies sú vlastne tvojou drogou, niečím, na čom si sa stala závislou. Túžiš po obdive a tvoje perfektné fotky sú cestou k nemu. weheartitFoto: weheartit.com

To, že mám sama tento problém som si uvedomila počas cestovania. Bola som v meste, o ktorom som odjakživa snívala. Zrazu som sa v ňom ocitla a miesto toho, aby som si vychutnávala pohľad na jeho krásne pamiatky, miesto toho, aby som sa snažila čo najviac si vychutnať jeho čarovnú atmosféru, som nerobila nič iné, len fotila a fotila.

Keď sme spolu s kamarátkami strávili pod Eiffelovkou viac než hodinu iba tým, že sme sa snažili nájsť ten najlepší uhol a pozíciu pre naše zábery, uvedomila som si, že toto nie je práve ten spôsob, akým som chcela náš výlet stráviť. A tak som sa zamyslela…

Niekto raz povedal, že všetko treba robiť s mierou. Myslím si, že to platí aj v tomto prípade. Ak nám selfies neprerastajú cez hlavu, nie je na nich absolútne nič zlé. No na druhej strane by sme im nemali dovoliť, aby nás ovládali.  Preži každý okamih naplno, to ťa predsa obohatí viac než krátkodobý záujem okolia, ktorý svojimi fotkami získaš.

Titulná foto: huffpost.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife