Mentálne nastavenie
O tom, ako sa nastaviť na tréning mentálne, je postupov menej. Presnejšie, je ich minimum a je ťažké ich dohľadať. Sú totiž nepopulárne a preto sa im tréneri ani profesionáli v oblasti tréningu nevenujú. Mentálne alebo psychologické nastavenie totiž nie je až tak zaujímavé, prípadne pôsobí ezotericky, a preto je vnímané povrchne a áno, je pre mnohých ľudí náročné.
„Nie je náročné sa na tréning vhodne mentálne nastaviť. Nie je to rébus ani jadrová fyzika. Pôsobí však náročne, pretože nie je garantované ako “rýchly” výsledok. Ďalším faktorom, ktorý vplýva na náročnosť je fakt, že čím rýchlejšie plynú naše dni, tým je ťažšie zastaviť sa a pracovať so sebou,“ hovorí Ľuboš Gsch.
TOP 5 mentálnych nastavení na fyzický tréning
- pravidelnosť,
- vystupovanie zo zóny komfortu,
- sústredený tréningový výkon,
- bojovnosť, a v konečnom dôsledku aj
- radosť.
Prečo je podľa Ľuboša Gsch mentálne tréningové nastavenie viac ako fyzické? „Pretože rozhoduje o tom, či fyzický tréning vôbec uskutočníš a ak áno, aké nasadenie do neho vložíš. A to sú všetko rýdzo psychické nastavenia.“
- Pravidelnosť (fyzického) tréningu.
Tvoju postavu, alebo aj život zmení to, čo opakuješ rutinne. A tak je to aj s tréningom. Tréning nemusí byť dlhý ani náročný (potvrdzujú to aj výsledky Programu P13). Musí však byť vykonávaný pravidelne. To, či tréning vykonávaš pravidelne nie je reakcia tvojho tela, ale vedomé rozhodnutie tvojej mysle.
- Vystupovanie zo zóny komfortu.
Trénovanie je vystupovanie z vlastného pohodlia. Je to vlastne opakovaný súboj tvojho tela s tvojou mysľou. Ak ideš trénovať a vystúpiť zo svojej tvojej komfortnej zóny, vyhrala myseľ. Ak to vzdáš, vyhralo telo.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.
V spolupráci pohyb.sk