Je tu jar a slnečné lúče nás lákajú von. Meníme oblečenie a tie džínsy, ktoré sme vlani nosili, sú nám „nejako“ tesné. Čo s tým? Tréning? Diéta? Aká? Google horí a slovo diéta naberá na intenzite. 

Ak budeš čítať pozorne, takmer pri každej serióznej diéte je odporučenie poradiť sa s odborníkom – výživovým poradcom. Každý človek je totiž iný, má odlišné predispozície, manažment dňa a aj vek hrá podstatne dôležitú rolu. Okrem toho je pri každej diéte odporúčaný pohyb a celkovo zdravý životný štýl a filozofiou diét je nevrátiť sa späť. K spôsobu života a stravovania, aký ste viedli pred ňou. Ak to urobíš, jojo efekt je istý. 

Ak si myslíš, že diéta je pre teba to pravé, vyskúšaj. Zober ju však ako celok, čo znamená, že jej súčasťou je aj pohyb a nové návyky. Nielen stravovacie. Návyk môže byť aj zobudiť sa ráno o hodinu skôr a zacvičiť si jogu alebo ísť behať. Nie nárazovo, ale pravidelne. A práve na to, je nutné vytvoriť si návyk a pomaly, krok za krokom meniť svoje zvyky a život.    

Žena cvičí doma na podložke
zdroj: Pexels/olia danilevich

Nemusíš behať, môžeš si vyjsť na bicykli alebo na korčuliach a naštartovať tak svoj deň. Okrem toho, že urobíš niečo pre svoje telo, poďakuje sa ti aj myseľ. A nerob tak nárazovo. Nie, že si dnes zmyslíš, že zajtra zabehneš maratón. Takýto prístup k pohybu ti môže skôr ublížiť, ako prospieť.

Ideálne tréningové nastavenie

Namiesto nepremyslených pohybových a výživových nastavení, hľadaj riešenie presne šité pre teba. Ak si nevieš rady, obráť sa na odborníka. V hľadaní ideálneho tréningového nastavenia sa zohľadňuje viacero premenných. Najčastejšie sú tréningové plány/knihy/programy vyhľadávané pre ich ciele rýchleho chudnutia, nárastu svalov, okamžitého odstránenia bolesti a podobne. „Tieto ciele sú zaužívané, populárne, nie však úplne správne. Sú to ciele rýdzo fyzické. Ak chceš mať benefity tréningu ľahko a rýchlo, hľadaj ich podľa nefyzického (psychického) cieľa,“ hovorí Ľuboš Gsch, špecialista na tvarovanie postavy a profesionálny tréner.  

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

1 2 3
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.