Červené víno

Víno je nielen chutné, ale aj zdravé. A to by si možno nikdy nepovedala. Má antioxidačné účinky, obsahuje látky, ktoré vyhladzujú vrásky, skrášľujú vlasy a pôsobí aj proti starnutiu pokožky. Asi by si teda teraz mala zvážiť svoj pôst od alkoholu, a teda suchý február. Radšej vyskúšaj vínnu terapiu.

Vo víne je krása

Hovorí sa, že vo víne je pravda. No už od dávnych čias sa vie, že v ňom je aj krása. Vedela si, že šľachtičné na dvore Ľudovíta XIV si pleť čistili hroznovou šťavou? Považovali ju totiž za elixír krásy, pretože rozžiarila pleť a odstránila stopy únavy.

Hroznová šťava zvyšuje obsah vlhkosti v pleti o viac ako 10 percent. Pri jej pravidelnom používaní je pleť hladšia, pružnejšia a pôsobí mladšie. Pokiaľ si teda večer chceš dopriať pohárik bieleho alebo červeného vína, zároveň si s ním potri aj tvár, krk a dekolt.

Víno ti dokáže zachrániť život

Okrem iného hrozno obsahuje aj množstvo polyfenolov, čo je vlastne obranný systém hneď niekoľkých zlúčenín.

„Je známe, že polyfenoly dokážu výrazne znižovať šírenie RNA vírusov v tele, a tým chrániť aj pred nakazením chrípkovými či covidovými vírusmi. Červené víno ďalej obsahuje látky pozitívne pôsobiace na kardiovaskulárny systém, ako resveratrol, kvercetín, katechín a mnoho ďalších,“ uvádza someliér Peter Kecskés z vinárstva Château Rúbaň.

Červené víno
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Polyfenoly tiež posilňujú krvný obeh a chránia kolagénové vlákna. Resveratrol sa zas postará o dobré fungovanie tvojho metabolizmu. Spomaľuje starnutie buniek a chráni ich pred niektorými druhmi rakoviny. Takto teda víno dokáže zachrániť život.

Flavnoidy zase urýchľujú hojenie rán. Ak sa teda budeš chcieť rýchlo a účinne  zbaviť modriny či rany po uštipnutí bodavým hmyzom, na postihnuté miesto si prilož obklad z vychladeného vína.

Anti-age efekt zaručený

Aj malé množstvo hrozna teda obsahuje poriadnu dávku polyfenolov, ktoré bránia negatívnemu pôsobeniu voľných častíc v tvojom tele. Sú 20-krát účinnejšie ako vitamín C a dokonca 50-krát efektívnejšie ako vitamín E.

Ďalším pozitívom je ochrana proti slnečnému žiareniu, posilnenie krvného obehu a ochrana kolagénových vlákien a kožného tkaniva. Hrozno obsahuje ovocné kyseliny, ktoré zbavujú tvoju pleť zrohovatených buniek a napomáhajú produkcii nových. Majú však aj zosvetľovací efekt, a teda zmierňujú pigmentové fľaky a zabraňujú ich tvorbe.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife