Muž a žena sa bozkávajú
Pexels/Maksim Goncharenok

Myslíš si, že sa dá láska merať podľa slov? Podľa tých dvoch slov, ktoré sú prejavmi našich úprimných citov? V slovenčine na to však máme až 2 výrazy. Ľúbim ťa a milujem ťa. Podľa niektorých ľudí však nemajú rovnakú váhu. Veta, začínajúca na „M“ je vraj silnejšia a vážnejšia, než tá na „Ľ“. Je to ale naozaj tak?

Raz sme boli na spoločnej dovolenke s našimi priateľmi a bolo nás dokopy niekoľko párov. Večer strávený pri pohári vínka mi priateľ šiel do izby po mikinu a ja som mu za poďakovaním povedala „ľúbim ťa“. Kamoška sa na mňa otočila a vraví: „Vy si hovoríte ‚ľúbim ťa‘? My hovoríme ‚milujem ťa‚.“ Keď som jej odpovedala, že v tom nevidím rozdiel a poviem buď jedno alebo druhé, odbila ma, že milovať je určite viac. Je to pravda?

Zamilovaný pár na lúke
zdroj: Pexels/Vlada Karpovich

„Milujem ťa“ nadovšetko

Odvtedy som sa nad tým niekoľkokrát zamyslela a pozerala na jej pohľad z rôznych strán. Začala som si porovnávať obe vyjadrenia lásky a premýšľať, prečo berú ľudia jedno za viac ako druhé. Došla som k záveru, že slovo ľúbiť môžu používať nielen na partnera, ale aj na iné vzťahy. Aj svojej mame povieš, že ju ľúbiš a podľa toho rozhodne vieš, že milovať môžeš iba partnera. Že je to iný druh lásky. Ale ja predsa milujem aj pistáciovú zmrzlinu!

Takže som vlastne nenašla žiadne odôvodnenie toho, prečo by mal byť medzi týmito slovami rozdiel. Jasné, ide o to, v akej situácii a komu ich hovoríš, ale ak ide o tvojho partnera, určite nie je jeden výraz silnejší než druhý. Myslím si, že na slovách aj tak nezáleží. Ide o tie činy. Môj priateľ mi ani nemusel odpovedať, že ma ľúbi tiež, pretože mi to dokázal tým, že mi šiel po mikinu, keď si všimol, že sa trasiem od zimy.

Denný horoskop
zdroj: Pexels/Luis Zambrano

Okrem toho, každý jeden pár má vlastný jazyk lásky, vlastné zvyky, vlastné vtipy aj vyznania. Niekto tie slová potrebuje počuť denne, niekomu stačí, ak ich vysloví len raz za čas, v tej správnej chvíli, aby boli o to vzácnejšie. Nesúďme preto lásku iných preto, aké slová volia.

Pozerajme na to, čo sú pre seba ochotní urobiť. Nie je to o tom, ako pôsobia navonok, ale o tom, čo medzi sebou majú, keď sa nik nepozerá. A keď ich nik nepočuje.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating