Asi sa pýtate ako je možné, že obyčajná váha vašej prikrývky môže vyriešiť problémy so stresom, úzkosťou či nespavosťou. Narušený spánkový cyklus  vytvára množstvo problémov a rozhodí váš bežný režim počas dňa. Trpí vaša produktivita a aj vaše zdravie.

Stimulácia tlakom je terapia podobná napríklad masáži, má fyzické aj psychologické prínosy. Počas výskumov sa ukázalo, že aj jemné dotyky zasahujú nervový systém, väčší tlak je tak príjemnejší a upokojujúci. Ťažšie prikrývky na spanie sa využívajú aj ako súčasť terapie pre deti prežívajúce poruchy zmyslového vnímania, úzkosť, stres alebo autizmus. „V psychiatrickej liečbe sú ťažšie prikrývky jedným z našich najsilnejších nástrojov na pomoc ľuďom, ktorí sú uzkostliví, nahnevaní alebo strácajú nad sebou kontrolu,“hovorí o spôsobe liečby terapeutka Karen Moore.

Ako to teda funguje?

Taká prikrývka s väčšou váhou pôsobí na telo ako objatie. Tlak totiž pomáha upokojiť nervový systém. Je to úplne bezpečný spôsob liečby problémov so spánkom či relaxáciou a to celkom bez liekov. Mnohé nemocnice aj psychiatrické liečebne túto metódu využívajú, aby pacienti boli pokojnejší a spali hlbokým spánkom. Tlak podporuje produkciu serotonínu, čo nám zlepšuje náladu. Ten sa prirodzene premieňa na melatonín a naše telo je pripravené na spánok.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

Špeciálne prikrývky sú naplnené plastovými guličkami, aby bola ich váha rovnomerne rozložená. Tlak potom pôsobí na receptory celého tela, ich stimuláciou sa telo cíti bezpečne a mnohé štúdie dokazujú, že sa týmto spôsobom skutočne zvyšuje produkcia serotonínu. V roku 2008 priniesli vedci nové poznatky o tom, že u pacientov, ktorým bola ponúknutá táto terapia sa znížili prejavy úzkosti. Výsledky boli opäť potvrdené v roku 2012.

Nejde však len o problémy so spánkom – depresia, agresivita aj bipolárna porucha, všetky sú prepojené s nízkou hladinou serotonínu v mozgu, čomu môže napomôcť jednoducho spanie pod ťažkou perinou. Tá pomáha aj ľuďom prežívajúcim traumu či paranoju.


foto: tumblr
zdroj: vedelisteze.sk/galerie/spanie-tazkou-prikryvkou-dokaze-liecit-nespavost-aj-depresie

Komentáre