Slovenka Stanislava Jaššová vyrába jedinečné háčkované plavky, ktoré obleteli (takmer) celý svet
RozhovoryStanislava Jaššová sa venuje výrobe háčkovaných plaviek, ktoré predáva pod svojou vlastnou značkou Lemons Crochet Factory. Tieto plavky sú na Slovensku známe ako Lemonky a sú špecifické najmä tým, že ich vyrába ručne a venuje sa tomu ako jediná na Slovensku.
Ahoj Stanislava, na začiatok sa nám prosím predstav.
Moje meno je Stanislava Jaššová a som zakladateľkou značky Lemons Crochet Factory, z ktorej dielne vychádzajú ručne vyrábané háčkované plavky známe ako „Lemonky“. A okrem toho som veľkým milovníkom umenia, farieb a cestovania.
Čo stojí za nápadom vyrábať háčkované plavky? Venuješ sa háčkovaniu odmalička?
Háčkovaniu ako takému sa venujem veľmi krátko, odmalička sa však venujem ručným prácam všetkého druhu, najmä takým, ktoré sa týkajú práce s farbami. Ako malá som sa hrávala s pastelkami, ukladala ich do rôznych tvarov a farieb. Úplne ma fascinovalo, aký efekt tie farby pri sebe dokážu vytvoriť. Háčkovanie som však objavila asi len 3 roky dozadu.
Ako si sa k háčkovaniu dostala?
Rodina, z ktorej pochádzam, má kreatívne korene. Takmer každý sa venuje nejakej kreatívnej ručnej práci. Moja mama je dokonca vyštudovaná krajčírka, okrem toho vie aj štrikovať či háčkovať. Ja som to nikdy nevedela a síce ma to lákalo, no nikdy by mi nenapadlo, že ma to bude živiť. Aj keď mi háčkované veci pripadali staromódne, moje plavky okúzlili veľké množstvo ľudí.
Ako dlho sa mu venuješ?
Háčkovaniu sa venujem zhruba 3 roky, nie je to veľmi dlho. Úplne som mu však prepadla a stalo sa mojou obrovskou vášňou.
Pamätáš si ešte na svoj prvý háčkovaný kúsok, ako vyzeral?
Bol to vysnený topík, ktorý som videla na jednom dievčati na Kanárskych ostrovoch. Ten môj vyzeral naozaj smiešne, bol vyrobený z huňatej vlny na sveter. Inú som narýchlo nezohnala a tak mi bol úplne malý a celý krivý. Ale hneď som sa v ňom pofotila na Instagram a musím povedať, že mal veľký úspech, všetci mi ho chválili.
Čo stojí za vznikom Lemons Crochet Factory? Pomáhal ti niekto pri založení značky?
So sestrou sme fantazírovali o tom, že by sme mohli vytvoriť značku. Slovo Lemon mi bolo vždy veľmi sympatické, pretože mi evokuje niečo tropické, šťavnaté, osviežujúce a žlté. Ja milujem žltú farbu, takže tento názov nakoniec vyhral. Na začiatku mi pomáhala najmä moja mama a sestra či pár kamarátov z umeleckých alebo rôznych sociálnych kruhov. Bez nich by to bolo určite oveľa ťažšie.
Bolo vždy tvojím snom vyrábať háčkované plavky, alebo si mala úplne inú predstavu o svojom budúcom povolaní?
Ani vo sne by ma nenapadlo, že budem háčkovať plavky. V háčkovaní som našla prácu, ktorá mi dáva slobodu. Predtým som sa venovala veľmi rozdielnym povolaniam, ktoré spolu vôbec nesúviseli. Dokonca som študovala úplne iné odbory. Mám pocit, že som vždy chcela vyskúšať všetko, moje sny sa menili a formovali spolu s mojím životom. Jediné, čo sa u mňa nezmenilo, bola vášeň pre farby. Pri lemonkách si túto vášeň užívam maximálne naplno.
Tvoje plavky cestujú po celom svete. Vedela by si nám povedať, do akých krajín si ich zákazníčky zobrali?
Áno, lemonky naozaj veľa cestujú, normálne im to závidím. Okrem obľúbených európskych destinácií ako Ibiza, Santorini, Mykonos, Capri, Azúrové pobrežie či Sardínia alebo Lisabon si precestovali Ameriku – Mexiko, Floridu, Kaliforniu. Z Južnej Ameriky boli napríklad v Peru a tiež na Hondurase. Úplnú exotiku zažili na Maledivách, Mauríciuse alebo Zanzibare. Cestovali aj do Austrálie či dokonca do Číny, Vietnamu alebo Kambodže.
Skús nám opísať svoj pracovný deň.
Neuveríš mi, ale to sa naozaj nedá. Každý môj deň vyzerá úplne inak. Asi to vychádza z mojej povahy, ale ja nedokážem robiť stále to isté. Mám problém dokonca byť každý deň na tom istom mieste. Môže to znieť divne, ale ja takto žijem už asi 5 rokov. Odkedy sme si s priateľom kúpili karavan, sme nonstop na cestách, práci sa venujem z reštaurácií, z hotelov, z pláží alebo z alpských hôr. V podstate nie som prácou viazaná k žiadnemu miestu, dielničku máme v Žiline a moje šikovné dievčatá pracujú v rôznych kútoch Slovenska. Máme to už celkom dobre zorganizované tak, že pri práce nemusím byť fyzicky.
Čo ti prináša inšpiráciu? Máš nejaký vzor?
Mám naozaj veľa inšpirácie a vzorov vo svojom živote. Jednak je to cestovanie, odkiaľ čerpám inšpiráciu, jednak je to svet plný elegantných a úspešných žien a jednak je to moja mama, od ktorej čerpám inšpiráciu vo vytrvalosti, pracovitosti a zdolávaní prekážok.
Ako dlho trvá výroba jedných plaviek a čo všetko na ne potrebuješ?
Je to veľmi individuálne. Výroba môže trvať od 8 hodín až do 3 týždňov. Závisí od toho, aký model vyrábame, akú veľkosť, aké vzory… Je to celkom dlhý proces, po samotnom háčkovaní je treba každý kúsok zašívať, podšívať látkou, našívať výstuže, rôzne štítky a značky. Šijeme si tiež vlastné obaly na plavky a vyrábame si aj krabičky, v ktorých doručíme tovar zákazníčkam. Do procesu výroby jedných plaviek sú vždy zapojení minimálne traja ľudia.
Stretla si sa niekedy aj s nejakou netradičnou požiadavkou?
Práveže ani nie. Najmenej tradičná bola asi požiadavka spraviť pánske Lemonky. Ale moja sestra sa s tým dobre popasovala a vznikol veľmi pekný kúsok. Inak máme milé a slušné zákazníčky s viac-menej bežnými požiadavkami, aké bývajú pri výrobe na mieru.
Šila si plavky aj pre rôzne známe osobnosti. Mohla by si nám prezradiť, pre aké?
Áno, je to pravda, bolo mi veľkou cťou vyrábať lemonky pre inšpiratívne slovenské a české ženy. Patrí medzi ne napríklad doktorka Alena Pallová či doktorka Lucia Drahovská, Romana Škamlová, Michaela Kocianová, Barbora Franeková alebo Karolína Chomisteková. Z Česka to boli napríklad Miss ČR Karolína Mališová alebo Nikola Bechynová. Okrem toho bol našim zákazníkom napríklad aj Marek Hamšík, ktorý objednával plavky pre svoju manželku.
Vyrábaš aj iné veci okrem háčkovaných plaviek? Ak áno, aké?
Háčkujeme na požiadavku aj topy, body, šaty, šortky a momentálne sme začali aj s tvorbou náramkov.
Akým spôsobom sa snažíš, aby sa o tvojich háčkovaných plavkách ľudia dozvedeli?
Lemonky zatiaľ fungujú len cez sociálne siete, prostredníctvom označení. Tento rok sme sa prvýkrát zúčastnili aj módnych prehliadok a tiež sme dvakrát mali verejný stánok s vystavenými plavkami. Tento spôsob je náročnejší na prípravu, ale myslím, že je tiež veľmi dôležitý, pretože zákazníčky si vedia aj naživo pozrieť kvalitu, materiály a farby.
Prečo tvoje plavky dostali pomenovanie “lemonky”?
Lemonky vznikli ako hovorová forma názvu Lemons Crochet Factory. Ide o takú slovnú hračku, ktorá sa jednoduchšie dá zapamätať a dostane sa ľuďom jednoduchšie do povedomia.
Čo je tvojím najväčším snom? Kam by si to chcela v budúcnosti dotiahnuť?
Mojím najväčším snom je nebyť otrokom peňazí. Nepracujem len kvôli peniazom, pretože nie sú v živote najdôležitejšie. Poznám veľa ľudí, ktorí veľa pracovali, zarobili, povedali si, že im to už stačí a teraz si len užívajú život, cestujú a spoznávajú krajiny po celom svete. Niekedy ľudia majú peniaze a nevedia si ich užiť, majú potrebu zarábať stále viac a viac. Pre mňa je dôležité aj relaxovať a užiť si to, čo mám.
Popíš nám svoj najväčší úspech v živote.
Mojím najväčším úspechom v pracovnej oblasti je asi to, že sa mi podarilo takmer z ničoho vytvoriť značku, ktorá sa ľuďom páči. Produkt, ktorý ženám prináša radosť. Nie je to však len môj úspech, ako som spomínala, pomáhalo mi veľa ľudí – najmä moja mama. Za môj osobný najväčší úspech považujem to, že som vo svojom živote stretla veľa skvelých ľudí, ktorí ma povzbudzovali, podporovali a pomáhali mi po všetkých stránkach. Medzi nich určite patria všetky dievčatá v našom tíme, sú pre mňa veľkou oporou.
Na záver sa ti chcem poďakovať za rozhovor. Prezradíš nám svoje životné motto, ktorým sa riadiš?
“Nerob druhým to, čo nechceš aby druhí robili tebe. Snažím sa všetko robiť s najlepším svedomím, pretože verím, že všetko dobré aj zlé, čo človek spraví, sa mu vráti.”