nová v škole alebo v práci
Unsplash/magnetme, Unsplash/javotrueba

So začiatkom septembra začal aj nový školský rok a kopec študentov sa vybralo prvýkrát na základnú, strednú či vysokú školu. Možno si spolu s prvým mesiacom po prázdninách vyskúšaš aj novú prácu. A to sprevádza pocit stresu a očakávania. My ti teraz ale poradíme, ako dokážeš rýchlo zapadnúť do kolektívu, ak si nová v škole alebo v práci. 

Prihovor sa

V prvý školský či pracovný deň buď vždy prirodzená a prihovor sa svojim kolegyniam. Nikto nemá rád tiché šedé myšky, pretože si môžu myslieť, že si namyslená a nestojíš o ich pozornosť.

baba sa smeje v práci
zdroj: Unsplash/Jason Goodman

Nebuď povýšenecká a pokojne začni konverzáciu, prípadne sa pripoj do tej prebiehajúcej. Nebuď ale ani príliš vtieravá. Nie je predsa slušné počúvať rozhovory iných ľudí. Do konverzácie sa teda pripoj v prípade, ak je o niečom všeobecnom a nie o súkromnostiach, ktoré si dotyčné baby medzi sebou musia vyriešiť.

Nebuď príliš hlučná

A na predošlý bod nadväzuje tento. Pretože nikto nemá rád ani hlučné baby, ktoré musia byť všade a za každú cenu stredobodom pozornosti. Vyber si preto zlatú strednú cestu, ktorá je vo všetkých prípadoch najúčinnejšia. Nechaj hovoriť aj iných. Nie je predsa všetko iba o tebe.

ľudia sa smejú v práci
zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Buď pokorná, ale sebavedomá

Ako vidíš, tieto body idú po poradí. Prvý dojem je predsa ten najdôležitejší a robí sa iba raz.

Keď si nová v škole alebo v práci a chceš zapôsobiť na nových spolužiakov či kolegov, musíš vyznieť v tom správnom svetle. Hovor o sebe teda pokorne, no buď zdravo sebavedomá. Je samozrejmé, že v prvý deň sa ťa všetci budú pýtať na tvoj život a úspechy, ktoré si dosiahla. Netreba však vytasiť všetky triumfy naraz. Nechváľ sa príliš a pýtaj sa aj ty.

študenti v škole
zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

Buď pripravená

Keď ideš prvý deň do práce, buď pripravená na svojich kolegov. Dopodrobna si preštuduj prostredie, v ktorom budeš robiť. Prečítaj si toho čo najviac o tom, čo bude tvojou náplňou práce. Nezabúdaj však ani na firmu. To je práve najdôležitejšie, pretože je veľmi nutné, aby si vedela, kam ťa prijali.

V škole pripravenosť v prvý deň ale veľmi nezaberá. Tak by si mohla svojich spolužiakov odstrašiť, pretože nikto nemá rád premúdrených bifľošov, ktorí všetko vedia, a to ešte ani nezazvonil prvý zvonček.

kolegyne v robote
zdroj: Unsplash/magnetme

Vhodne sa uprav

Čo robiť, ak si nová v škole alebo v práci v tomto bode? Nuž, písali sme ti už o tom mnohokrát. Na prvý deň sa musíš vhodne pripraviť nielen vedomosťami, ale aj oblečením, make-upom či účesom. Skús si preštudovať napríklad TENTO ČLÁNOK.

Do práce v kancelárii skús zvoliť eleganciu. Napríklad šaty bez výstrihu a nie príliš krátku sukňu. Pomôže ti aj jemný make-up a zopni si vlasy tak, aby ti počas dňa nezavadzali. Keď sa pripravuješ do školy, nebuď príliš vyzývavá a takmer sa nemaľuj. Vlasy si uprav podobne, akoby si mala ísť do práce. Veď škola je taká predpríprava na život potom.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife