žena, ktorú trápi nadmerné premýšľanie

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. To zaručene platí aj o nadmernom analyzovaní a rozoberaní situácií, ktoré život prináša. Nadmerne premýšľanie ti môže v určitých výnimkách pomôcť, no vo väčšine prípadov len zbytočne komplikuje tvoj život.

Vypnúť svoje myšlienky vo svete, ktorý je plný podnetov, je priam nemožné. Obzvlášť pre overthinkerov, pre ktorých je popasovanie sa s neprestajným tokom myšlienok nesplniteľnou úlohou.

Nadmerné premýšľanie však nie je len akýmsi neškodným zlozvykom. Je to zvyk, ktorý každodenne ovplyvňuje tvoje fyzické a duševné zdravie, no prevažne v negatívnom slova zmysle.

V hlave nadmerne premýšľajúceho

Ak patríš medzi nadmerne premýšľajúcich ľudí, máš pocit, akoby v tvojej hlave sídlil neviditeľný „radca“. Ten sa ťa snaží udržať v bezpečí. Aspoň si to teda myslí, a preto ti podsúva rôzne dôvody, prečo by si veci robiť nemala a prečo sa všetko skončí katastrofou.

Žena premýšľa, nebaví ju jej práca
zdroj: Pexels/Polina Zimmerman

Následne nájde ďalšie nesúvisiace argumenty, ktoré ťa len utvrdia v tom, prečo sa do činnosti nemáš pustiť. Úzkosť v tvojom vnútri postupne kulminuje až ti zabráni robiť veci, ktoré chceš.

Čo ak?

S nadmerným premýšľaním je spojený aj pojem ruminácia. Tá prebieha vtedy, keď nedokážeš zastaviť prúd negatívnych myšlienok a neustále rozoberáš zlé spomienky, kritiku a neúspechy z minulosti.

Myslíš si, že opakované prehrávanie znepokojujúcich myšlienok ťa ochráni pred rovnakými zakopnutiami v budúcnosti. Pravdou však je, že tieto neopodstatnené myšlienky ti len zabraňujú v ďalšom napredovaní a brzdia tvoj rast.

Depresia a úzkosť na obzore

Najhoršie na tom celom je, že tvoje telo a myseľ sú počas ruminácie opätovne zaplavované rovnakými nepríjemnými pocitmi, aké si zažila počas „pôvodnej“ udalosti. V najhorším prípadoch sa u teba môžu rozvinúť úzkostné poruchy alebo depresie. V tých lepších len zbytočne stratíš hodiny, dni, týždne či dokonca mesiace.

psychické zdravie
zdroj: Pexels/Kat Smith

Vždy, keď začneš nadmerne uvažovať, spomeň si, že katastrofické scenáre, ktoré si vytváraš v hlave, nie sú realitou a ani ňou nemusia byť. Čas, ktorý počas nadmerného premýšľania premárniš, však skutočný je.

Dobrou správou na záver je, že aj s nadmerným premýšľaním dokážeš pracovať a minimalizovať jeho vplyv na svoj život. Zastaviť tok nechcených myšlienok ti môže pomôcť aj jedna z týchto 7 rád.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife