Nadmerné premýšľanie ti môže občas poriadne skomplikovať život. Keď spadneš do nálady, že o všetkom premýšľaš, vieš, že si na zlej ceste. Možno to poznáš pod pojmom „overthinking“. Nie nadarmo sa hovorí, kto menej vie, ten lepšie spí.

Ako sa môžeš nadmerného premýšľania rýchlo zbaviť?

Najjednoduchšou cestou naozaj je, aby si sa nepýtala na veci, ktoré by ťa mohli zbytočne rozrušiť. Vieš základné informácie a prežiješ s nimi? Dobre. V tomto bode skonči svoj výsluch a už sa ďalej nepýtaj. Dodržuj toto pravidlo v každej oblasti, inak by ťa mohli ďalšie informácie zničiť.

Skvelou pomôckou je aj písanie. Keď všetky svoje myšlienky dáš na papier a prečítaš si ich po sebe, zistíš, že možno nie sú až také potrebné, ako si si myslela a nemusíš sa nimi zaoberať. Pokiaľ by si všetky tieto veci držala v hlave, zbytočne by si sa oberala o energiu, ktorú môžeš využiť inak.

Žena v tráve
zdroj: Pexels/Myicahel Tamburini

Ďalším tipom, ktorý môžeš skúsiť, je žiť v prítomnom okamihu. Nestresuj sa situáciami, o ktorých vieš, že prídu neskôr a teraz nemáš moc ich ovplyvniť. Užívaj si prítomnosť a skús žiť tak, ako by zajtrajšok neexistoval. Scarlett z Odviate vetrom hovorievala: „Teraz o tom nebudem premýšľať. Aj zajtra je deň.“ Vyskúšaj to a uvidíš, že ti to v mnohých veciach uľahčí život.

Tiež by si mala prevziať kontrolu nad svojimi emóciami. Predtým, ako spadneš do nadmerného premýšľania, by si sa mala zamyslieť nad tým, čo ti overthinking spôsobuje. Vďaka tomu zabrániš svojej mysli, aby sa stresovala nad situáciami, ktoré možno ani nenastanú. Mala by si sa zameriavať na to, čo sa deje práve teraz, nie to, čo sa stane neskôr.

Pokiaľ nevieš, či trpíš nadmerným premýšľaním, prečítaj si náš starší článok. Vďaka nemu si uvedomíš, že je čas na zmenu. Ak nedokážeš mozog vypnúť a aspoň na pár hodín sa sústrediť na niečo iné, vieš, že je zle. Mala by si podniknúť kroky k tomu, aby si nadmerné premýšľanie zo života odstránila.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.