Prekvap kamošky jedinečnou farbou svojho outfitu
MódaPoznáš to. Perfektné tričko, s ktorým sa spájajú nostalgické spomienky. Citový vzťah ti ho ale nedovolí vyhodiť. Chcelo by to niečím oživiť…
Čo vymysleli fashion startuperi?
Dnes nemusíš študovať výšivky, modrotlač a iné fígle starých materí a ani tričko s ťažkým srdcom venovať charite. Dá sa mu vdýchnuť nový život, a to iba pomocou farieb a bežnej automatickej práčky. Ako? Všetko to začalo, keď sa dvaja mladí ľudia – dnes by sme ich nazvali fashion startuperi -, Luca Purbeck a Peter Samuel rozhodli z malej garáže rozžiariť ponurú módu a náladu v povojnovom Londýne. Z Británie dostali svoj nápad do celého sveta. Fantasticky sa im darilo v šesťdesiatych rokoch, ktoré boli vďaka hippies asi najfarebnejším obdobím. Dnes tu máme trend recyklácie a obmedzenia plytvania. Za každý nevyhodený a znovupoužitý kus odevu sa nám Zem poďakuje. Pritom staré oblečenie môže s troškou úprav vyzerať opäť fantasticky a dlho slúžiť.
Veľké zmeny s malou námahou
Ako teda z vyblednutého trička jednoducho urobíš žiarivo farebný kus? Vlhké, čisté, rozložené oblečenie šupneš do bubna práčky. Zoberieš jeden z ôsmych odtieňov Dylon – all in one, ktoré dostaneš kúpiť v dm-ke. Odstrániš obal a uzáver a položíš kolmo na oblečenie. Jedno balenie zvládne jedny džínsy, štyri tričká alebo uterák, skrátka niečo vyše pol kila prádla. Perieš na štyridsiatku v úplne bežnom cykle na bavlnu. Po skočení prania vyberieš prázdny obal od Dylonu, pridáš klasický prací prostriedok a program spustíš znovu. Zafarbené oblečenie vyberieš a práčku prečistíš od nejakých tých zvyškov farby jedným praním bez ničoho.
Farby podľa tvojej nálady
Pri farbení môžeš aj experimentovať. Platia pravidlá miešania farieb, ktoré poznáš ešte z výtvarky na základnej škole, teda z kombinácie žltej a červenej vznikne oranžová. Zároveň ak dáš do práčky viac prádla a iba jedno balenie, oblečenie bude vo finále bledšie. Prefarbenie červeného trička na žlté asi nezvládneš bez odfarbovača. Je naivné dúfať, že zafarbením zachrániš obľúbené tričko so škvrnami od oleja.
Ak teda práve netúžiš po novom odtieni so starými škvrnami. Luca a Peter, rovnako ako aj my, ti neodporúčajú farbiť syntetické vláka, rovnako ako vlna, hodváb, polyester, látky so špeci úpravou, napríklad bežecké tričko a tiež obrusy alebo záclony. Napriek tomu sa dá s farbením vyhrať a ako sa hovorí, keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Takže vďaka dvom startupistom z minulého storočia nemusíš chodiť do Indie na festival farieb Holi. Môžeš si zafarbiť oblečenie aj sama, doma a podľa seba.
Článok vznikol v spolupráci s DYLON