Veda je krásna vec. Dokáže nám vysvetliť veľa zaujímavých vecí. A aj napriek tomu, že filozofi sa už tisícročia snažia vysvetliť, čo to láska vlastne je, a stále to nedokážu dokonalo definovať, chemici v tom majú už dávno jasno. Dovoľ mi priblížiť ti chemickú podstatu lásky ako takej.
Láska je vlastne produktom ľudského mozgu, je to výsledok reakcie určitých organických zlúčenín v našom tele. Základné etapy lásky sú : príťažlivosť, vášeň a spojenie.
- Príťažlivosť – Za ňu sú zodpovedné dva hormóny : Testosterón a estrogén. Ak by si nevedela, testosterón nie je výlučne mužský hormón, tak ako ani estrogén nie je len ženský, estrogén sa totiž tvorí z testosterónu. Avšak samozrejme tieto hormóny nám zvyknú definovať mužské či ženské pohlavie. Ak sa však muž zahľadí do nejakej ženy hladina testosterónu mu mierne poklesne, čo ma za následok to, že sa stáva jemnejším, citlivejším, menej agresívnejší a má väčšiu potrebu chrániť ženu. U žien naopak hladina testosterónu mierne stúpne, čo spôsobí, že je viac odvážna, provokatívnejšia, asertívnejšia a ľahšie si k sebe púšťa muža.
Pýtaš sa prečo ťa potom nepriťahuje každý muž ?
Odpoveď je naša vôňa. Tá vychádza z odlišného genetického základu. Čím má náš partner odlišnejší genóm, tým viac nám vonia a je pre nás veľmi príťažlivý. Týmto sa príroda bráni incestu.
- Vášeň – všetky dobre poznáme aké pocity neistoty zažívame, keď sa chystáme na prvé rande. Potia sa nám ruky, roztrasieme sa, možno sa trochu červenáme a rozbúcha sa nám srdce. Za všetky tieto prejavy môže noradrenalín. No ako náhle sa stretnete, privítate a trochu spoznáte, všetko zrazu opadne. Začína sa ti vylučovať neurotransmiter v mozgu nazývaný dopamín Táto molekula v nás vyvoláva eufóriu a núti nás opakovane robiť veci, ktoré nám prinášajú radosť a vyvolávajú v nás príjemné pocity.
Keď sme zaľúbení, začíname sa správať iracionálne. Lietame v oblakoch, nezaujíma nás škola ani nič ostatné a jediné načo máme chuť, je byť s ním. Je to na nás vidieť a môže za to ďalší neurostransmiter serotonín, ktorý počas zamilovania klesá, a práve preto sa správame týmto spôsobom. Rovnaký pokles serotonínu môžeme vidieť u ľudí, ktorý majú obsesívno-kompulzívnu poruchu. Aj my, keď sme zamilovaní. máme nutkavú potrebu stále kontaktovať daného človeka. Táto fáza však nemôže trvať večne. Zvyčajne pretrváva od pol roka až po 2 roky.
- Spojenie –a teraz prichádza na rad tá skutočná láska. Kedy prvotná vášeň a príťažlivosť vyprchá a my sa začíname cítiť veľmi komfortne v prítomnosti nášho partnera. Cítime, že sme kompatibilní a rozumieme si vo viacerých oblastiach života.
Hlavným hormónom tejto fázy u žien je oxytocín. U zaľúbených žien vyvoláva materinské správanie, dôveryhodnosť a pocit bezpečia pri mužovi, čo len utužuje väzbu medzi nimi.
U mužov je to vazopresín. Má veľmi podobné vlastnosti ako oxytocín u žien, avšak okrem toho, že sa muž cíti veľmi príjemne so svojou ženou, má na svedomí aj to, že u muža vzbudzuje silný pocit chrániť svoju ženu a aj možné potomstvo.
Tieto dve molekuly majú schopnosť produkovať v našom mozgu endorfíny. Ktoré nám vyvolávajú veľmi príjemné účinky, ktoré podobne upevňujú vzťah.
Informácie som čerpala z prednášky pána doc. Ing. Petra Szolcsányiho, PhD, a ak by ťa táto téma zaujala môžeš si jeho celú prednášku pozrieť na tomto odkaze : https://www.youtube.com/watch?v=VqjwW9FLDVk