Instagram/laurandnicolas

Už odmalička sme počúvali o tom, že musíme počas života stretnúť toho pravého – princa na bielom koni, s ktorým prežijeme dokonalý šťastný život. Bojíme sa, že by sme mali ostať samy bez partnera. Je to však naozaj potrebné a ide o jediný možný spôsob, ako byť šťastná?

Odborníci z portálu The Minds Journal odhalili pravdu, ktorá bude pre niektorých ľudí dosť prekvapujúca. Nové štúdie poukázali na to, čo podporuje šťastný život, presnejšie opísaný ako život duševnej a fyzickej pohody. Súvisí tiež s tým, že máš mať pocit, že sa ti oplatí pre niečo žiť.

Štúdia z Michiganskej štátnej univerzity hodnotila úroveň šťastia u viac ako 7 000 ľudí vo veku 18 až 60 rokov. Boli medzi nimi zadaní, predtým ženatí a tiež tí, ktorí sa rozhodli ostať single. Výskumníci sa snažili zistiť, či má láska niečo spoločné s ich šťastím

Približne 80 % zúčastnených bolo trvalo zosobášených v jednom manželstve, 13 % bolo vo vzťahu alebo mimo neho a asi 8 % bolo dlhodobo alebo trvalo slobodných. Vedci skúmali, ako súvisia hodnotenia šťastia účastníkov s konkrétnou skupinou, do ktorej spadajú. 

Z odpovedí vyplynulo, že stavať svoje šťastie len na manželstve nie je stávka na istotu. To znamená, že celoživotne nezadaní a tí, ktorí už nejaké vzťahy zažili, sa nelíšili v úrovni šťastia. Ľudia v dlhodobých vzťahoch pritom vykazovali len okrajovo vyššiu úroveň šťastia. 

Empirické údaje potvrdzujú, že celoživotné šťastie, pocit pohody a naplnenia sú viac zakorenené v našom celkovom živote a nielen v tom, či sme vo vzťahu alebo nie. Dokonca aj v dlhodobých vzťahoch sa vždy nájdu dvojice, ktoré spolu ostávajú aj napriek tomu, že už spolu nie sú šťastní.

Zo štúdie teda vyplýva, že ak chceme nájsť šťastie v živote, nemali by sme prikladať takú mieru láske a vzťahom. Viac by sme sa mali zamerať na to, čo nám robí skutočnú radosť a čo nás napĺňa. Ak nežiješ život, ktorý ti robí radosť, zbytočne by si bola aj vo vzťahu, pretože by si si ho nedokázala tak užiť.

Ak si teda single a už dlhšie sa ti nedarí nájsť partnera, nezúfaj. Zameraj sa na svoje záľuby alebo hľadaj svoje poslanie a to, v čom vidíš zmysel svojho života. Postupom času možno natrafíš aj na niekoho, s kým to budeš môcť všetko zdieľať. 

Zdroj: The Minds Journal

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating