Prelom ročných období pôsobí na človeka mätúco. Trpí hlavne naše zdravie, pretože v tomto čase býva oslabené a naša imunita je na bode mrazu. Často sme chorí a snažíme sa to zahnať liekmi. Lieky nám však nie vždy pomôžu. Ak do jedálnička pridáš tieto potraviny, zvíťazíš a chrípku nedostaneš.
Ovocie a zelenina
Najlepším a zároveň najjednoduchším spôsobom, ktorým do seba dostaneš vitamíny, je prostredníctvom ovocia. Snaž sa cez deň kombinovať rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktoré ti chutia. Zabezpečia ti tak imunitu a energiu počas chladných dní, keď budeš unavená. V týchto dňoch by si si mala dopriať hlavne jablká, hrušky, hrozno, brokolicu či kel. Citrón ti pri chrípke veľmi nepomôže – práve jeho kyslosť môže vyvolať zhoršenie.
Zázvor
Zázvor je koreň, ktorý má žltú dužinu plnú vitamínov. Chuť zázvoru je mierne štipľavá, to spôsobuje látka gingerol. Pomáha bojovať proti viróze, chrípke a nachladnutiu. Zdraviu prospešný je vo forme teplého čaju – môžeš si koreň zázvoru nastrúhať a zaliať horúcou vodou na 10 minút.
Koreniny
Koreniny, ktoré tvoj organizmus poriadne vyštípu, sú super trik na to, ako zostaneš zdravá. Sú zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom. Použi napríklad škoricu do jogurtu, čili do omáčky a klinček do čaju. Pomáhajú aj pri prechladnutí a sú takzvanými života-budičmi.
Med
Domáci med a všetky výrobky z neho (včelí peľ, materská kašička, medovina, propolis,…) sú zdraviu prospešné, pretože obsahujú vzácne látky. Použiť ho môžeš pri zníženej imunite, ako aj pri problémoch s pleťou. Včelí peľ si môžeš vychutnať na chlebe s maslom, ktorý ti potom zabezpečí, že ťa nebudú trápiť žiadne ochorenia dýchacích ciest.
Kyslá kapusta
Kyslá kapusta je vitamínovou bombou, ktorá ti v tomto období pomôže asi najviac. Pre svoje zázračné účinky sa zaradila medzi tie najzdravšie potraviny. Z kapusty sa odporúča piť šťavu, ktorá obsahuje veľa vitamínu C, B3, B5, minerály a iné stopové prvky. Kapusta tiež pomáha pri problémoch s trávením a zvyšuje celkovú odolnosť organizmu.