Sú tu Vianoce. Ja osobne ich zbožňujem. Nie však, kvôli darčekom alebo zľavám v obchodoch. Mám ich rada preto, že sa celá rodina stretneme pri jednom stole. Nie, žeby sme sa vo všedné dni nestretávali. Neviem ten pocit opísať, no možno je pre mňa tento deň špeciálny práve tým, že viem, že nie som jediná, ktorá ho trávi šťastná so svojou rodinou.

Sú tu Vianoce. A s nimi mi chýbate o čosi viac. Najmä preto, že na Vianoce má byť rodina pohromade. Bez výnimky.

38d276516ec4aac80ee0e24d868f4339 foto: tumblr.com

No vy tu už nieste a toto budú prvé Vianoce, kedy s tebou, stará mama, nebudem piecť medové labky. Alebo prvé Vianoce, kedy s tebou, starý otec, nebudem stavať vianočný stromček. Vašim bytom nebude znieť smiech našej rodiny. Obývačkou sa nebude niesť vôňa koláčikov a okná zostanú prvý rok bez ozdôb. Vianoce. Deň, ktorý bude ťažší ako tie ostatné.

Človek by neveril, ako veľa sa toho môže v priebehu roka zmeniť. Priatelia, ktorí boli priateľmi zostali len tvárami na fotkách. Láska, ktorá mala trvať celý život zmizla rýchlejšie ako prvý decembrový sneh a z rodiny, s ktorou si sa ešte včera smial sa stala spomienka.

No príde ďalší rok a ty budeš sedieť pod stromčekom a ďakovať za priateľov, ktorý zaplnili to prázdno po tých predchádzajúcich novými spomienkami, budeš ďakovať za lásku, pri ktorej už nedovolíš maličkostiam zničiť to, čo treba budovať.

Budeš tam sedieť a premýšľať nad tým, že to, čo nikdy nenahradíš je rodina. Nová nepríde. Prázdno, ktoré zostalo nenahradí nič. Už nemáš čo budovať, nemáš načo spomínať, pretože spomienky sa rozplývajú tak rýchlo ako plynie čas. A ty sa síce naučíš žiť s pocitom, že ti niekto chýba, ale raz za čas príde precitnutie, ktoré ti prinesie fakt a tým je to, že toto nieje dočasné.

portrait-photos-org foto: portraits-photos.org

Že tvoj vianočný zoznam je kratší, že pri vianočnom stromčeku vás bude stáť o čosi menej, že pri vianočnom stole bude niekto chýbať, že vianočné koledy nebudú dávať význam a že ťa čaká ešte jedna bolestná povinnosť a tou je zapáliť sviečku na cintoríne …

Zostáva ti prijať to. Prijať to, že tam hore je človek, ktorý ťa miluje bezvýhradne. Človek, ktorý by dal rovnako všetko za to, aby tam dole dnes sedel spolu s tebou.

Viem, aké to je. Keď sa vás všetci pýtajú čo si želáte nájsť pod stromčekom. To čo by ste si však skutočne priali je vianočný zázrak. Posledné objatie, posledný bozk, pohladenie … Povedať tomu druhému ako si ho vážite, čo pre vás znamená. No tento rok sa vianočný zázrak nekoná.

pexels-photo-250678 foto: pexels.com

Za vianočným stolom vás bude menej, súzvuk smiechu už nebude dokonalý, niektoré tváre budú prítomné len v spomienkach, niektoré pohladenia citeľné len na duši. No verím. Verím, že jedného dňa tieto špeciálne miesta pri štedrovečernom stole opäť zaplnia ľudia, pre ktorých sú vyhradené.

foto: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife