Pexels/Marta Wave

O tom, že fyzická aktivita má množstvo priaznivých účinkov na ľudský organizmus, vieme. Avšak, keď príde reč na dodržiavanie pitného režimu a dopĺňanie stratených minerálnych látok, názory sa rôznia a málokto vie, že aj to má svoje pravidlá. Aké najčastejšie chyby robia Slováci pri pitnom režime a prečo je dopĺňanie minerálnych látok dôležité?

Nie je sa čo čudovať, že je voda pre náš organizmus veľmi dôležitá – pláva v nej prakticky každá naša bunka. Voda tvorí viac ako dve tretiny hmotnosti nášho tela a viac ako 80 % je jej v krvi. Hoci ju máme v krvi, na pitný režim a dopĺňanie minerálnych látok často zabúdame. Na jej príjem by sa nemalo zabúdať v letných mesiacoch a o to viac pri fyzickej aktivite, kedy pri intenzívnom potení telo prichádza nielen o vodu, ale aj o dôležité minerálne látky, ktoré treba pravidelne dopĺňať.

Zabudnite na iontové nápoje s obsahom sladidiel. Dá sa to aj zdravou formou, a to slovenskou minerálnou vodou, ktorá je svojím obsahom prírodným iontovým nápojom.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame

Medzi najčastejšie chyby pri pitnom režime a dopĺňaní stratených minerálnych látok podľa profesora Petra Šimka patrí zanedbanie pitného režimu, ktoré môže viesť k porušeniu osmotickej a acidobázickej rovnováhy, t.j. situácie, kedy rovnováha obsahu minerálnych látok a hodnoty pH v bunke a medzibunkovom priestore je narušená.

V dôsledku tejto situácie dochádza k nežiadúcim fyziologickým prejavom v organizme, ako je napr. búšenie srdca, pocit slabosti a za pokračujúceho stavu môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia organizmu, jeho následnému kolapsu, až smrti. Ďalšou chybou, ktorej sa ľudia dopúšťajú, je podľa odborníka nerovnomerné dopĺňanie minerálnych látok. To taktiež spôsobuje osmotické a acidobázické výkyvy v organizme a tie majú za následok o.i. kolísanie krvného tlaku.

Chybou je tiež, že mnoho ľudí prijíma tekutiny až pri pocite smädu, čo je ale už prvotným príznakom dehydratácie organizmu. Prijímať tekutiny (neochutené a nesladené) by sme mali preto priebežne a na uhasenie smädu musíme nutne prijímať aj anorganické soli rozpustené vo vodnom prostredí. Ideálnou voľbou je v tomto prípade slovenská minerálna voda Budiš, ktorá je svojím zložením, bohatým na obsah minerálnych látok, prírodným iontovým nápojom.

Nepodceňujte príjem minerálnych látok

Podľa profesora Šimka patria minerálne látky medzi životne dôležité faktory – sú súčasťou biologických štruktúr, majú katalytický a regulačný vplyv a tiež ochranný význam. To znamená, že sú nevyhnutné pre zachovanie životných funkcií a keďže si ľudské telo nevie tieto látky zaobstarať inak ako ich príjmom z potravy, musia byť takpovediac každodennou zložkou potravín či pitného režimu.

Aj napriek tomu, že tvoria približne len štyri percentá telesnej hmotnosti, môže byť ich nedostatok príčinou mnohých zdravotných ťažkostí a ich dopĺňanie je práve preto prioritou správnej výživy. Profesor Šimko taktiež radí, že na dopĺňanie minerálnych látok je vhodné voliť minerálne vody, tie obsahujú viac potrebných minerálnych látok v porovnaní s pitnou vodou.

Ich zvýšený príjem je vhodný najmä v prípadoch zvýšenej námahy – výkonu fyzickej práce, či športovej aktivity (vyšší výdaj potnej tekutiny) či vysokej teploty okolia. Špeciálne odporúča slovenskú minerálnu vodu Budiš, ktorá je bohatá na obsah a vzájomný pomer jednotlivých minerálnych látok.

zdroj: Budiš

Minerálne látky a ich dôležitosť

Sodík

Patrí k najdôležitejším minerálom. Ľudský organizmus ho potrebuje na reguláciu objemu telesných tekutín a prenos nervových vzruchov. Tak ako iné minerály si ho však ľudské telo nedokáže vyrobiť a preto je potrebné ho pravidelne dopĺňať. Podľa profesora Šimka sa pri jeho nedostatku narúša osmotická rovnováha a tiež acidobázická rovnováha – aktivácia tráviacich enzýmov (napr. alfa-amylázy).

Kremík

Je látka, ktorá je potrebná pre zdravý vývoj kostí, chrupaviek – chráni pred osteortrózou. Kremík je zodpovedný za elasticitu a integritu ciev – chráni ich pred aterosklerózou. Kremík môže byť ochranným faktorom mozgových buniek pri zvýšenom príjme hliníka. V minerálnych vodách sa tento prvok nachádza v rozpustnej vstrebateľnej forme a je podľa viacerých odborníkov pridanou hodnotou balených vôd.

Vápnik

Fyziologický význam vápnika spočíva v jeho funkcii ako stavebnej látky, pri svalovej kontrakcii, pri prenose nervového impulzu, zúženiu a relaxácii krvných ciev. Ióny vápnika znižujú dráždivosť a priepustnosť bunkových membrán. Nezastupiteľné miesto má vápnik v procese zrážanlivosti krvi.

Jeho deficit môže spôsobiť nervové, svalové alebo srdcové ťažkosti, zvýšiť nárast zubného kazu alebo osteoporózu. Vápnik sa aktívne vstrebáva v čreve. Podľa odborníkov sú vhodným zdrojom vápnika prírodné minerálne vody.

Draslík

Ten je dôležitý pre fungovanie svalov a nervov, podieľa sa na správnej látkovej výmene a udržiava stabilný krvný tlak. Jeho deficit vedie k poruchám svalovej aktivity, predovšetkým aktivity srdcového svalu, aktivácii glykolytických enzýmov (potrebné pre získavanie životodarnej energie zo sacharidov) a enzýmov dýchacieho reťazca, únave alebo k poruchám metabolizmu.

Viaceré minerálne látky sa resorbujú v tráviacom trakte. Tak ako gastroenterológovia MUDr. Miloš Bubán a MUDr. Radovan Juríček, aj odborníci v balneologickom posudku sa zhodujú, že k zlepšeniu trávenia si ľudia vedia pomôcť častejším pitím slovenskej minerálnej vody Budiš.

Tá má vďaka obsahu hydrogénuhličitanov a síranov, okrem iných zdravotných benefitov, aj priaznivé pôsobenie na tráviaci systém. Obsah síranov zlepšuje pohyblivosť čriev a teda bráni zápche, ktorá býva častou poruchou tráviaceho traktu.

Efektívne doplnenie minerálov do tela

Minerálne látky síce nájdeme v potravinách, ale ich vstrebávanie trvá omnoho dlhšie, zatiaľ čo resorbcia z vodného prostredia prebieha okamžite. Najlepší spôsob ako prijať dostatok minerálnych látok je v podobe minerálnej vody. Slovenská minerálna voda Budiš je prírodná forma doplnenia minerálnych látok a pre organizmus prírodným iontovým nápojom. Je bohatá na obsah minerálnych látok ako sodík, draslík, kremík, fluoridy, hydrogénuhličitany a vápnik.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness