unsplash.com

Jedným z mojich snov je čo najviac cestovať. No určite v tom nie som sama, však? 

Spoznať viacero neznámych miest, priučiť sa rôznym jazykom (čo i len trošku) a hlavne si uvedomovať rôznorodosť každého kútu Zeme. No cestovanie, nie je vždy najjednoduchšie. Práve preto som sa rozhodla napísať tento zoznam vecí, ktoré robím pred každým cestovaním, aby som mala bezstarostnú dovolenku.

1. Cenová dostupnosť

Každé cestovanie začína výberom miesta, na ktoré sa chceme pozrieť. Kedže nie všetci máme rovnaký finančný stav, musíme si vyberať dovolenku, ktorá je pre nás cenovo vyhovujúca. Vo svete je veľa prekrásnych miest, ktoré sa dajú navštíviť aj s menším rozpočtom. Spoznávanie rôznych častí sveta je jednou z najkrajších vecí v živote. Môžeme vidieť ako žijú ľudia v iných krajinách a hlavne nás cestovanie mnoho naučí. Práve preto je podľa mňa lepšie obetovať pár nákupov a radšej vyraziť do sveta, čo i len do blízkej krajiny. Cestovanie nie je len spoznávanie, je to vášeň.

 

2. Balenie

Ďalším krokom k úspešnej dovolenke je zbalenie všetkého potrebného. V cudzom meste sme viac menej odkázaný sami na seba a aby sme nemali zbytočné stresy, je dobré si zbaliť naozaj všetko, čo na dovolenku potrebujeme. No zasa platí, že všetko s mierou. Určite nebudeš potrebovať celý svoj šatník či celú zbierku kozmetiky, ktorú doma máš. Aby som na nič nezabudla píšem si zoznam toho, čo mám spraviť, a presne toto platí aj pri cestovaní. Zober si do rúk papier a napíš si všetko čo potrebuješ, aby si mala istotu, že si na nič nezabudla.

3. Oboznámenie sa s danou kultúrou

Zem je rôznorodé miesto, v ktorom každá časť je odlišná. Presne tak ako aj my máme nejaké tie kultúrne zvyky, ktoré niektorým cudzincom môžu prísť zvláštne, tak oni majú svoje, ktoré sú nezvyčajné pre nás. Preto pred tým, než navštívite nejakú krajinu, oboznámte sa s jej kultúrou, aby ste pre konkrétny národ neboli neslušný alebo ho dokonca neurazili. Rozdielna kultúra je to, čo mám na cestovaní najradšej. Zoznámiť sa s inými ľuďmi, spoznať iné zvyky a získať celkový rozhľad. Ako je každý človek odlišný, tak aj kultúra rôznych štátov sa môže odlišovať, čo znamená, že každý máme aj rozdielne povinnosti, a predsa máme všetci jednu rovnakú. Chrániť našu Zem a všetko živé na nej. Chrániť ju môžme len spoločne, tak nedovoľme, aby naše rozdiely bránili spojeniu sa pre jej dobro.

 

„Myšlienka cestovania je zároveň aj myšlienkou spoznávania. Ani vzdialenosť nezabráni ľudskej zvedavosti.“

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieZ-Blog