Odkladanie povinností

Odkladanie povinností, známe aj ako prokrastinácia, je bežným problémom, s ktorým sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií. Niekedy môže byť ťažké začať pracovať na úlohách, ktoré nám neprinášajú okamžitú radosť alebo uspokojenie.

Tu je päť dôvodov, prečo odkladanie povinností môže byť skôr na škodu. Tiež ti prezradíme, prečo to v niektorých prípadoch nemusí byť až také zlé.

Prečo odkladanie povinností (nie) je dobré?

1. Zvýšený stres a úzkosť

Odkladanie povinností často vedie k nahromadeniu úloh, čo môže spôsobiť značný stres a úzkosť. Keď sa termíny blížia, tlak na dokončenie práce sa zvyšuje, čo môže viesť k pocitom preťaženia a frustrácie. Chronický stres má negatívny vplyv na naše duševné a fyzické zdravie.

žena práca
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

V niektorých prípadoch môže mierny tlak človeka motivovať. Ak vieš, že máš len obmedzený čas na dokončenie úlohy, môže to zvýšiť tvoju sústredenosť a produktivitu.

2. Nízka kvalita práce

Keď si necháš úlohy na poslednú chvíľu, často nie je dostatok času na ich spracovanie. To môže viesť k chybným alebo neúplným výsledkom, ktoré nespĺňajú požadované štandardy. Kvalita práce je veľakrát odrazom vynaloženého úsilia a času.

Niekedy môže krátkodobý časový tlak viesť k rýchlym a efektívnym rozhodnutiam. Ak si schopná pracovať efektívne aj pod tlakom, môžeš dosiahnuť uspokojivé výsledky v kratšom čase.

3. Zmeškané príležitosti

Odkladanie môže spôsobiť, že zmeškáš dôležité príležitosti, ako sú napríklad „deadliny“, školské termíny alebo osobné príležitosti. Tie často prichádzajú v obmedzenom čase a ak nie si pripravená, môžeš o ne prísť.

Znamenia, ktoré ešte v júni povýšia
zdroj: Pexels/MART PRODUCTION

Niekedy môže byť odkladanie prospešné, ak ti umožní lepšie sa pripraviť a zvážiť všetky možnosti. Ak si dáš čas na premyslenie, môžeš sa rozhodnúť múdrejšie a vyhnúť sa unáhleným rozhodnutiam.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life