instagram.com/emilynels8

Už som sa dostala do veku, kedy som bližšie k tridsiatke než k dvadsiatke. To ma neraz núti zamýšľať sa nad tým, či som spokojná so svojím životom a či som všetko urobila správne. No odpoveď býva často skôr negatívna.

Ako veľmi by som si priala, keby mi niekto pred piatimi či desiatimi rokmi povedal, čo by som mala robiť inak. V tínedžerskom veku často riešime len úplné zbytočnosti a to podstatné prehliadame a neraz si z toho robíme aj srandu.

Dovoľ mi preto, aby som ti dala niekoľko rád, ktoré som si uvedomila až teraz, keď som staršia. Verím tomu, že ak by som sa toho držala pred niekoľkými rokmi, dnes by som mohla byť oveľa šťastnejšia a bola by som už „niekde inde“.

Veľa cestuj

Som vďačná za všetky miesta, ktoré som mohla kedy navštíviť. Ak budeš mať príležitosť, cestuj a veľa. Lebo nikdy nevieš, kedy môže prísť pandémia, ktorá ti prekazí všetky plány. Ani si nevieš predstaviť, ako mi chýba lietanie.

Ak budeš mať v škole možnosť ísť na Erasmus, využi ju. Ja som ju premárnila a teraz to naozaj ľutujem. Ten jeden semester by to tu bez teba určite vydržali.

Nauč sa dobre cudzí jazyk

Čím skôr sa naučíš cudzí jazyk, tým lepšie, pretože keď budeš staršia, učenie ti pôjde čoraz ťažšie. Angličtina by mala byť úplnou samozrejmosťou, no môžem ti povedať, že stále to tak nie je a mnoho ľudí ju neovláda. Ani ja ju neovládam na takej úrovni, akej by som chcela, pretože som bola lenivá a keď sme sa v škole neučili, vyhovovalo mi to. Nehanbi sa a venuj sa aj samoštúdiu.

Nauč sa hovoriť nie

Večný problém, ktorý nám ale často robí problémy. Ale naozaj sa to nauč, pretože do konca života sa nájdu ľudia, ktorí ťa budú len využívať, pretože vedia, aká si dobrá osoba a že ich neodmietneš. Kvôli tomu, že raz za čas niekoho pošleš do kelu, sa svet nezrúti.

Vytvor si so sebou dobrý vzťah

Väčšinu z nás trápilo alebo trápi nízke sebavedomie. Prosím ťa, naozaj sa nauč mať rada samu seba, aj s prípadnými nedokonalosťami. Veď nikto z nás nie je dokonalý. Ak aj budeš nejaký čas single, ak budeš mať so sebou dobrý vzťah, budeš môcť byť naozaj šťastná.

Neostávaj vo vzťahu, v ktorom nie si šťastná

Neostávaj s niekým len preto, že ste si na seba už zvykli a že sa bojíš ostať sama. Aj keď si to teraz nemyslíš, vždy príde niekto lepší, s kým budeš naozaj šťastná a kto ti dá pocítiť, aká si pre neho jedinečná.

Zmier sa s tým, že ťa nebude mať každý rád

Nikdy sa nezavďačíš úplne každému a vždy sa nájde niekto, kto ťa nebude mať veľmi v obľube. Nerob si z toho ale ťažkú hlavu. Radšej sa obklop tými skutočnými priateľmi, ktorí ťa majú radi takú, aká si.

zdroj: Unsplash/Vinicius Wiesehofer

Tráv viac času s rodinou

Nikdy nevieš, kedy môžu odísť a ver mi, že toto by si ľutovala úplne najviac. Zavolaj im ako sa majú, navštív ich, chodievajte spolu na výlety. Ak si im to doteraz nehovorila, povedz im, že ich máš rada.

Uč sa nové veci a venuj sa svojim koníčkom

Je super, že si si pozrela všetky najnovšie seriály a filmy na Netflixe. Ale čo s tým? Pozeranie telky ja fajn na odreagovanie, no čas by si si mala nájsť aj na zmysluplnejšie veci. Nauč sa niečo, čo si vždy chcela vedieť. A potom sa tomu pravidelne venuj. Svojich  koníčkov by si sa nikdy nemala vzdať.

Netráp sa zbytočnosťami

No a čo, že tá baba na Instagrame má viac sledovateľov a krajšiu kabelku ako ty. Nevadí ani to, že si zmeškala autobus a zmokla si. Nauč sa nezaťažovať takýmito vecami a viac sa teš z maličkostí.

Jedz zdravšie a viac sa hýb

Áno, aj mojím obľúbeným jedlom bola pizza, ktorú som si dopriala častejšie, než by som mala. So zeleninou som tiež nemala veľmi dobrý vzťah. Až teraz som však prišla na to, že ovocie ani zelenina mi neublížia. Aspoň pár dní do týždňa sa pokús zdravšie stravovať a ak je to možné, hýb sa. Nemusíš chodiť 5-krát do týždňa do fitka, ale niečo pre seba rob. A nezabudni aspoň na 8-hodinový spánok.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife