Naše psychické zdravie je veľmi krehké a aj napriek tomu ho neustále podceňujeme. Oči ti možno otvorí úprimná spoveď rapera Vladisa, ktorý sa na svojom Instagrame rozhodol prehovoriť o neľahkom období, ktoré posledné roky prežíval.

Raper Vladis sa do povedomia ľudí dostal predovšetkým skladbou „Žijem pre moment“, ktorá patrí k obľúbeným letným hitom. Rovnako ho preslávila aj spolupráca s Monikou Bagárovou, kedy pracovali na hite „Tandem“. Od tej doby sa ale stiahol z verejnosti a poznáme dôvod jeho konania.

„Takto pred skoro 3 rokmi ma prepadla psychická choroba, ktorú som ani nepoznal. Volá sa akútna psychóza a prišla z ničoho nič zo dňa na deň a musel som sa liečiť. Prepadali ma zlé myšlienky o prenasledovaní, pocity úzkosti atď. Dostal som doma záchvat, pri ktorom ma moja mama a Ria našli na zemi a museli ma hospitalizovať. (Fotka č.1 je z mojej nemocničnej izby).

Od tohto momentu nastalo obdobie, kedy som bol na liekoch a len veľmi ťažko a pomaly som sa vracal sám k sebe. Bol som spomalený, utlmený a rozprával som úplne minimálne. Ľuďom som sa vyhýbal a nebral som ani poriadne telefón,“ začal svoje rozprávanie raper.

Ďalej prezradil, že v tom čase bol na liekoch a veľmi pomaly sa zotavoval. Navštevoval aj skupinové terapie, no väčšinu času aj tak trávil doma v posteli. „V tom čase som si myslel, že už to tak bude navždy a len ťažko som si vedel predstaviť, že sa ešte niekedy vrátim do normálu. Veľmi mi pomohlo, že bola pri mne Ria, ktorá toto celé obdobie so mnou prežívala a za to jej, ako aj mojej mame, patrí veľké ĎAKUJEM.

Počas toho, ako som bol doslova paralyzovaný a nikam som nechodil, som aj v dôsledku liekov pribral skoro 20 kg, ktoré sa mi snáď niekedy podarí zase zhodiť (Stretával som sa s reakciou, že kto je ten tučný pán, čo sa podobá na Vladisa). Paradox bol, že ani hudbu som nevedel počúvať a nemal som z nej ani žiadne emócie. Ako plynul čas, tak mi postupne zmenšovali lieky a ja som sa pomaly vracal sám k sebe,“ prezradil Vladis o tom, aké boli jeho najťažšie okamihy.

Pomaly sa začal vracať aj do práce a čas strávený s ľuďmi mu pomohol. Opäť sa pustil do tvorenia hudby a pre svojich fanúšikov začal pripravovať nový album. Vďaka chorobe dokonca skončil s fajčením a už tri roky je bez cigariet. „Aj mňa táto choroba naučila a stále učí novému pohľadu na život, všetko je premenlivé a život sa ti môže doslova zmeniť zo dňa na deň. Práve preto si treba vážiť, to čo máme a tešiť sa aj z maličkostí, lebo našu budúcnosť nepoznáme.

Celkovo mám teraz dobré obdobie konečne a tvorím opäť hudbu, ktorá pôjde čoskoro von. Na záver by som chcel povedať, že psychické zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické, ak nie ešte aj dôležitejšie, preto nezabúdajte aj na relax a oddych pri každodenných povinnostiach. Pozdravujem vás… všetko sa deje pre niečo…Choroba je doktor,“ uzavrel Vladis svoj úprimný príspevok.

Je naozaj veľmi dobré, že čoraz viac ľudí (a hlavne tých známych) hovorí otvorene o psychickom zdraví a o problémoch, ktoré môžu vzniknúť. Preto nepodceňuj akékoľvek varovné signály a staraj sa o seba, aby si predišla napríklad tomu, čím si musel Vladis prejsť.

Zdroj: Instagram/vladis_music_team

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.