Photo by Mikail Duran on Unsplash

Dnešná doba je zároveň aj dobou sociálnych médií, ktoré majú na náš život obrovský dopad – ako negatívny, tak aj pozitívny. Sociálne siete a možnosť sledovať životy druhých nás môžu motivovať k dosiahnutiu osobných alebo kariérnych cieľov a taktiež nám ponúkajú jedinečnú príležitosť prezentovať našu prácu pred tisíckami ľudí, a to iba jedným kliknutím.

Taktiež nás ale sledovanie života druhých môže ovplyvniť negatívne, pričom najpočetnejšou skupinou v „ohrození“ sú práve mladí ľudia, vo väčšine prípadov mladé dievčatá, ktoré sa snažia priblížiť k svojim ideálom krásy. Čo všetko sa za týmto skrýva a aký to môže mať dopad na psychiku dievčat?

Michael Gurian, autor 28 kníh a bestsellerov podľa New York Times, napísal pre blog Psychology Today dvojdielny článok s názvom “Ako chrániť naše dcéry?”, v ktorom sa zaoberá práve vplyvom sociálnych médií na psychiku dospievajúcich dievčat. Zatiaľ čo v prvej časti jeho práce sa zameriava na dôležitú otázku ako ochrániť mladé dievčatá pred neblahými účinkami sociálnych sietí, v druhom sa zaoberá myšlienkou, či túto silu vôbec rodičia majú a dokážu ovplyvniť zmýšľanie svojich detí pozitívnym smerom.

Aké sú dôsledky?

Podľa Americkej asociácie detskej medicíny sú výsledky a dôkazy o negatívnom vplyve sociálnych sietí na psychiku mladého človeka nezvratné. Gurian vo svojej práci uviedol, že nadpriemerné používanie týchto médií môže viesť ku zvýšenej depresii, úzkosti, obezite, skoršej intímnej aktivite, zníženej kvalite fyzického zdravia a taktiež môžu mať negatívny účinok na sociálne dozrievanie.

O čom rozmýšľajú dnešné dievčatá?

Dôkazy týchto štúdií nám ukazujú, že dievčatá v dospievajúcom veku myslia najmä na to, či sú dosť dobré a zameriavajú sa na svoj fyzický vzhľad viac než na psychické zdravie, ktoré je nevyhnutnosťou pre základ zdravého životného štýlu.

Aká je pomoc?

Rady, ako sa s týmto vysporiadať sú celkom jednoduché – pretriedenie účtov, ktoré sleduješ a výber tých správnych, ktoré ti pomáhajú zdokonaľovať sa, menej času na sociálnych sieťach a čítanie kníh, či iná forma osobnostného rozvoja by ti mali pomôcť prekonať negatívne myšlienky a neobjektívny pohľad na tvoje telo. Medzi jednu z osvedčených metód patrí aj pravidelné zapisovanie si svojich myšlienok a emócií, či zlepšovanie schopnosti premýšľať o sebe čo najlepšie.❤️

 

Zdroj: psychologytoday.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life