Bielkoviny. Vo svete fitness dosť známa a populárna téma. Z každého rohu sa na vás valia informácie a nové skúsenosti.

 

Raz vravia to a druhý raz zase skúšajú tamto. Čo je však pravda?

Môj známy mi povedal, že pravda neexistuje. Pravda je to, čo si myslíme že je pravda.

Vo fitness svete sa pohybujem nejaké tie roky a pravda, že zo všetkého sa priberá, pravda nie je. Áno, priberá sa zo sacharidov a tukov, ale bielkoviny naše telo potrebuje ako soľ. Najmä tí, ktorí aktívne športujú. Udržujú naše kosti zdravé a silné.  Môžeme sa bielkovín najesť koľko chceme, ale nikdy sa nepremenia na tuk tak, ako to zvyknú robiť sacharidy. Vďaka bielkovinám nám rastie svalstvo a spaľujeme dokonca aj vtedy, keď sedíme doma pri televízii a máme populárny „rest day“.

Časopisy o zdraví, magazíny a rôzne fitness články hovoria, že ideálny stav je vtedy, ak prijmeme 2g bielkovín na kilo váhy. Samozrejme, tí ľudia, ktorí nešportujú, menej a kulturisti viac. Nič sa ale nedeje, keď toto množstvo prekročíme.

Mnoho žien, ktoré poznám a chodím s nimi cvičiť, večer po cvičení už nechcú jesť. Boja sa, že priberú. Pritom ja si doma doprajem po cvičení riadny kus mäsa a šalát. Pýtajú sa: „A nebojíš sa tých kalórii na večer? Predsa, je to veľa …“ Nebojím sa. Pretože sú to kvalitné bielkoviny, z ktorých sa nepriberá a dopomáhajú mojim svalom.

Ak ešte stále neveríte, uvediem vám konkrétny príklad. Je to osobná skúsenosť. Presne pred rokom  som trpela anorexiou. Priznať som si to ale nepriznala. Cvičila som a jedla som dosť. Dosť bielkovín. Pri váhe 37kg som prijímala 130g bielkovín. Teda, skoro štvornásobok ako určujú výživoví poradcovia. A pribrala som? Bohužiaľ nie. Keby áno, všetko by bolo inak. Takže to, že priberáme nemajú na svedomí bielkoviny.

Preto milé športovkyne a športovci, nebojte sa bielkovín. Hlavne po cvičení. Sú taktiež hlavnou zložkou jedla a nemali by sme sa im vyhýbať ani vtedy, keď  chudneme.  Nepriberieme. Dokonca nám urýchlia naše chudnutie a neublížia nám.

Práve naopak, pomôžu nám vybudovať svaly a naše telo bude zdravé aj zvnútra.

titulná foto: Pexels.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness