Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Keď chceš v živote niečo dosiahnuť, musíš si ísť za svojimi cieľmi. Lenže to neznamená, že by si tomu musela venovať všetok svoj čas a energiu. Ak budeš na seba príliš tvrdá a nenaučíš sa oddychovať, nemuselo by to dopadnúť dobre. Portál Psychology Today, Bustle a Bolde uviedli tieto znaky, podľa ktorých si až prehnane disciplinovaná.

Nedokážeš si nič odpustiť

Všetci robíme chyby. Nikto nie je dokonalý. Je skvelé, keď si dokážeš pripustiť chybu, ale na čo sa tým neustále zaoberať? Ak si na seba príliš tvrdá, zrejme do nekonečna analyzuješ každý jeden problém, ktorý ani nemá žiadne fatálne následky. Si len človek. Dýchaj. Aj ty môžeš mať niekedy deň blbec. Hlavne sa z toho neobviňuj. Veď svet sa nezrútil. Nesnaž sa byť perfektná, pretože práve kvôli tomu najviac trpíš.

Starostlivosť o seba ti je vedľajšia

Nie si pre seba prioritou. Všetko ti je prednejšie ako ty sama. To by sa malo napraviť. Nechoď do všetkého bezhlavo. Práca, škola, prípadne iné povinnosti počkajú. Potrebuješ oddych, aby sa z teba časom nestala mĺkva a dezorientovaná bytosť. Urob niečo spontánne. Vypni si telefón a zapni obľúbený film. Zaspi pod dekou alebo čítaj knihu. Vyjdi na chvíľu zo stereotypu. Jednoducho spomaľ a užívaj si.

Hľadáš chybu iba v sebe

Medziľudské vzťahy dajú zabrať  a často sa nezaobídeme bez konfliktov. To však neznamená, že za všetko môžeš ty. Je skvelé, keď dokážeš nahliadnuť do svojho vnútra a nahlas priznať, že si spravila chybu. Lenže to neplatí v každom prípade. Pozri sa na problém z viacerých uhlov pohľadu. Nebuď na seba príliš tvrdá a uvedom si konečne, že nedostatky musíš hľadať aj v druhých osobách.

Stále sa s niekým porovnávaš

Počas svojej životnej cesty stretneš ľudí, ktorí budú v niečom odlišní ako ty. Najhoršie, čo môžeš spraviť, je porovnávať sa s nimi. Prečo by si mala? Každý z nás má svoju vlastnú víziu. To, že robíš niečo inak, neznamená, že by to bolo zlé. Buď originálna, uznaj šikovnosť druhých, ale aj tú vlastnú. Pochváľ sa a začni prijímať komplimenty. Dovoľ, aby do tvojej hektickej mysle prenikli pozitívne slová. Možno ešte nie si tam, kde chceš byť, ale zastav na chvíľu. Pozri sa okolo seba a uvedom si, čo všetko si už dokázala. Môžeš sa z toho tešiť, hoci si nohami pevne na zemi.

Nedokážeš oddychovať

V práci už padla a zrazu máš až podozrivo veľa voľna. Prepadá ťa panika? Nevieš, čo robiť? To je jednoduché. ŽIŤ. Ak nevieš, čo máš robiť vo svojom voľnom čase, si na seba až prehnane tvrdá. Iste, sebadisciplína je dôležitá, ale všetko musí mať svoje hranice. Je toľko možnosť, ako obohatiť svoj život. Nebuď ako robot na baterky. Dovoľ si oddych a venuj sa samej sebe. S čistou mysľou ide všetko lepšie. A vedz, že toto je naozaj príjemné vystúpenie z komfortnej zóny.

Nevieš uzavrieť svoju minulosť

Máš zlé skúsenosti ohľadom partnerských vzťahov, či pracovného prostredia? Vieš, čo je na tom zlé? Absolútne nič. Na čom inom sa máme učiť, ako na lekciách, ktoré nám život udelil? Neľutuj to, nevyčítaj si to. Všetko má svoje odôvodnenie, ale to pochopíme až časom. Ak neuzavrieš svoju minulosť, nebudeš ju mať iba pred očami. Ona sa bude opakovať. Nedovoľ, aby ťa ovládli tieto nepríjemné spomienky. Zamysli sa, čo je na tebe naozaj unikátne a teš sa na ďalšie príležitosti. Len sa pred nimi neuzavri kvôli nadpriemernej tvrdosti.

Zdroj: Psychology Today, Bustle a Bolde

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife