Leto a jeho nástrahy

Leto bez osvieženia sa pri vode by nebolo leto. No okrem nás si v teple a vlhku prichádzajú na svoje aj mikroorganizmy. Horúčavy pre ne tvoria ideálnu kombináciu na prežitie a rozmnožovanie. Relax sa tak ľahko môže skončiť väčšou či menšou zdravotnou drámou.

Každá vodná plocha má svoje vlastné nástrahy. No o niektorých si možno vôbec netušila.

Leto prináša aj riziká

Zelená je zlá

Ak hneď po príchode k vode cítiš zápach alebo nevábne sfarbenú hladinu, nekúp sa v nej. Sliz zelenej alebo modrozelenej farby naznačuje prítomnosť siníc. Tie produkujú toxické a alergizujúce látky vrátane cyanotoxínu. Môže vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojiviek, bolesť hlavy, nádchu. A ak ich prehltneš, aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť.

Riziko stúpa dĺžkou pobytu vo vode, podvečer, keď je dlhšie slnečné a teplé počasie. A tiež ak nevieš odolať močeniu do vody. Ak to robíš ty, prečo nie aj ostatní? Riziko tohto prehrešku je oveľa vyššie ako v bazénoch. Problém je, že ľudský moč obsahuje fosfor, ktorým sa sinice živia. Sama tak môžeš prispieť k tomu, že sa táto baktéria v jazere premnoží.

Leto a jeho nástrahy
zdroj: Unsplash/Sonny Mauricio

TIETO prírodné „kúpaliská“ sú však v lete absolútne bezpečné. A okrem schladenia budeš mať aj zážitok v peknom prostredí prírody.

Salmonely a parazity

Hoci kvalitu vody na povolených prírodných plochách oficiálne kontrolujú úrady, nevýhodou je prítomnosť živočíchov. Tie prispievajú k znečisteniu. Vtáky môžu prenášať salmonely či kožné parazity. Nehovoriac o domácich zvieratách či hlodavcoch, ktoré v organizme hostia baktérie leptospirózy. Majú podobné príznaky ako chrípka, či zápal očí.

Výhodou kúpania v jazere oproti bazénu však je väčšinou chladnejšia voda. S vyššou teplotou sa rozťahujú kožné póry a uľahčujú prestup patogénov. Choroboplodné zárodky sú navyše rozptýlené na väčšej ploche a šanca nakaziť sa nimi je o niečo menšia ako v bazéne.

Preplnený bazén

„Hlava na hlave“ v umelej nádrži nie je dobrý signál. Čím viac ľudí na menej metrov štvorcových, tým väčšia koncentrácia baktérií, vírusov a iných infekcií. Napriek tomu, že sa voda v bazéne ošetruje chlórom a kontroluje zodpovednými úradmi, riziko existuje stále.

Leto a jeho nástrahy
zdroj: Unsplash/Conner Baker

Počula si niekedy o kryptosporídiu? Tento parazit dokáže v bazéne prežiť niekoľko dní napriek chlórovaniu. Ak ho prehltneš, spôsobí ti črevné ťažkosti.

Pokiaľ bazén pripomína skôr natlačenú električku v dopravnej špičke, rizikom je aj prenos kvapôčkovej infekcie, či detských parazitov ako mrľa alebo škrkavka.

Aké nástrahy ešte prináša horúce leto a osvieženie vo vode?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life