Photo by javi_indy from Freepik

Možno sa ti to na prvý pohľad bude zdať nemožné, no niekedy je potrebné urobiť radikálny krok. Prečo by si mala udržiavať kontakt s ľuďmi, ktorí pre teba nie sú žiadnym prínosom a len sa kvôli nim cítiš zle?

Každá z nás má okolo seba toxických ľudí, pričom si to ani neuvedomuje. Môže ísť pritom o tvojich kamarátov či blízkych. Toxickí ľudia ale do našich životov nepatria, preto by si sa nemala báť prerušiť s nimi kontakt a jednoducho ich od seba odstrihnúť.

A ako ich spoznáš? Veľmi jednoducho. Rozdelili sme ich do niekoľkých skupín. Ak v niektorom z typov spoznáš niekoho zo svojho okolia, chvíľu ho potom pozoruj a ak sa jeho správanie k tebe nezlepší, odstrihni ho.

Klebetníci a ohovárači

Na prvý pohľad ich je ťažké rozpoznať, pretože sa pred tebou môžu tváriť ako najlepší priatelia. Za chrbtom ťa ale môžu nepekne ohovárať. Odhaliť ich je ťažké, väčšinou niekto iný spomenie, že ťa daná osoba ohovárala. Prípadne to môžeš zistiť aj tak, že ohovára všetkých ostatných v tvojej blízkosti. Nikde teda nemáš istotu, že s ostatnými neohovára teba.

Citoví vydierači a manipulátori

Urobia všetko pre to, aby dostali čo chcú. A pritom ich nezaujíma, že ťa môžu nejak raniť. Nikdy sa nenechaj využívať a nerob veci, s ktorými nie si ty sama stotožnená a ktoré by ti nejak mohli ublížiť. V tomto prípade je dobré, ak sa naučíš hovoriť nie, len tak môže prejsť cez rozum manipulátorovi.

Frflači, ktorí sa neustále sťažujú

Z ich úst nepočuješ nič iné, než sťažovania sa na všetko a na všetkých. Okolo seba šíria neustále negatívne emócie, ktoré tak ovplyvňujú aj teba. Takýchto ľudí naozaj nepotrebuješ, práveže by si sa mala obklopovať ľuďmi, ktorí sú pozitívne naladení.

Ľudia s rozličnými názormi na svet

To, že má niekto iný názor ako ty, je v poriadku. Ak sa ale vaše názory na svet a isté dôležité veci rozchádzajú, treba zbystriť. A hlavne ak sa títo ľudia v žiadnom prípade nenechajú presvedčiť o tom, že nemajú pravdu, pričom im vieš ukázať relevantné dôkazy. Takíto ľudia sú často zakomplexovaní a veria v to, že oni sa nemôžu v žiadnom prípade mýliť.

Ľudia, ktorí ťa brzdia

Ľudia, ktorí sú svojimi názormi sto rokov za opicami a nijak sa pri nich nedokážeš posunúť vpred. Ak sa chceš učiť a rozvíjať sa, zosmiešňujú ťa a bránia ti v tom, aby sa z teba stal lepší človek. Na všetko hľadajú výhovorky a nemajú vytvorené žiadne plány do budúcnosti.

Klamári

Niektorí ľudia si myslia, že malé klamstvo nikomu neublíži. Neraz sa ale do svojej siete lží zamocú tak veľmi, že už nedokážu rozlišovať medzi realitou a fikciou. Na týchto ľudí sa nedá veľmi spoľahnúť, pretože nikdy nevieš, či si len nevymýšľajú.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife