ako si vážiť samu seba

Málokedy si to uvedomuješ, no podvedome robíš veci, ktoré nie sú tvojmu životu v žiadnom smere prospešné. Samozrejme, nikto nie je dokonalý, no existujú body, ktoré by si mala zo svojho života odstrániť a naučiť sa, ako si vážiť samu seba. 

Bude to dobré pre tvoj osobný rast, psychické i fyzické zdravie a sebavedomie. Ani netušíš, ako dobre tvoj život môže vyzerať.

1. Nebudem sa porovnávať s inými ženami

Jedna z najhorších vecí, ktorú žena sama sebe môže spraviť. Nie len, že si tak podkopáva ego a znižuje sebavedomie, ale môže si navodiť vážne depresie. Najmä v dnešnej dobe plnej „dokonalých“ žien na sociálnych sieťach si ostatné myslia, že sú horšie – že sú škaredšie, že nemajú dobrú postavu, nezarábajú dosť, že ich život nie je tak zaujímavý, … všetko je to však iba ilúzia.

Sociálne siete nie sú realita. Aj všetci tí usmievaví ľudia na ulici majú doma za zatvorenými dverami svoje problémy. Nikto sa nechváli s tým, čo ho trápi, ale naopak, s tým, čo by mu mohli ostatní závidieť. Preto si neber to, čo vidíš vážne. Nepochybuj o sebe kvôli obrazu, čo nie je ani reálny. Pozeraj sa na svoj odraz v zrkadle – si jedinečná a nie je dôvod myslieť si o sebe niečo menej.

2. Nebudem sa riadiť tým, čo si myslia a chcú ostatní

Tvoj život je iba tvoj – nikto ho nebude žiť za teba. Nikto za teba nebude smutný, ale ani šťastný. Nikto nemôže robiť tvoje rozhodnutia. Tak prečo ti záleží na tom, čo si ostatní myslia? Skrývaš v sebe pocity len preto, že by si sa za ne „mala“ hanbiť? Ak chceš prísť o najlepšie roky, o množstvo skvelých zážitkov a vecí, ktoré ťa naplnia, je to iba tvoja vec. No trápiť ťa to bude každý večer.

V opačnom prípade konaj tak, aby si nič ľutovať nemusela. Ak si dospelá žena, ktorá má urovnané vlastné hodnoty a vie, kam chce smerovať, vykroč vpred. Neboj sa ozvať, neboj sa robiť to, čo ťa baví. A už vôbec nerob niečo len preto, aby sa na teba niekto nepohneval. Musíš mať svoje hranice a vedieť povedať NIE.

3. Nebudem sa vedome púšťať do toxických vzťahov

Jasné, keby sme tak vopred vedeli, ktorý vzťah bude toxickí, že? To by bolo jednoduché. No ak nie si tínedžerka s ružovými okuliarmi na očiach, vieš si zrátať dve a dve. Skôr, ako skočíš do vzťahu, odpovedz si na niekoľko základných otázok a premysli si, či to stojí za to alebo je daný vzťah vopred určený na neúspech. Nestrácaj svoj drahocenný čas a energiu s niekým, kto za to nestojí.

A neplatí to iba pri partnerských vzťahoch. Rovnaké to je aj s priateľmi. Vídaj sa s tými, s ktorými rada tráviš čas, pri ktorých si sama sebou a máš s nimi rovnaký pohľad na svet. Tí, ktorí v tebe vyvolávajú negativitu, nemajú v tvojom živote čo robiť.

Ako sebavedomá žena by si sa nemala báť byť samostatná a venovať sa sama sebe. Dôležité je, aby si mala nejaké koníčky, ktoré ťa budú baviť a ktorým sa budeš pravidelne venovať.

Ak ťa tvoje bežné hobby prestávajú baviť, je najvyšší čas vyskúšať aj nejaké originálne činnosti, v našom staršom článku nájdeš 8 tipov na koníčky, pri ktorých sa rozhodne nebudeš nudiť.

Spokojný a šťastný život je niečo, za čím sa mnohí z nás naháňajú celé roky. Aj keď sa môže zdať, že je nedosiahnuteľný, opak je pravdou. Niekedy len stačí mať oči otvorené a hovoriť áno aj veciam, ktoré by sme inak odmietali. Práve v tom spočíva tajomstvo toho, aby sme sa mali dobre. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife