Na toto si dávaj veľký pozor: Lieky môžu v lete na slnku aj vybuchnúť
Dating„Pri doručovaní liekov so špeciálnymi skladovacími a prepravnými potrebami používame chladiace termoboxy. Vďaka tomu máme istotu, že liek nebude poškodený alebo degradovaný,“ dodala.
Väčšine liekov prekáža aj vlhko, preto ich neskladuj v kuchyni, ani v kúpeľni. A počas dovolenky v krajine s vysokou vlhkosťou vzduchu treba tabletku z obalu vybrať tesne pred jej užitím.
Dovolenková lekárnička
V dovolenkovej chladiacej termotaške by okrem pravidelne užívaných liekov nemali chýbať tie, ktoré pomôžu zvládnuť bežné letné úrazy a zdravotné problémy.
Must have sú okrem náplastí a obväzov analgetiká (lieky na bolesť). Tiež na teplotu, voľnopredajné antihistaminiká (liek, kvapky alebo masť na alergické reakcie a precitlivenosť). Zabaliť treba aj tie na hnačku, dezinfekciu, repelent, gél na štípance a popáleniny a teplomer.
Pokiaľ idú na dovolenku aj deti, všetky varianty týchto druhov liekov treba zabaliť aj vo verzii pre nich. Ich zoznam nájdeš TU. Ženám by sa tiež mohli hodiť čapíky na zmiernenie príznakov kvasinkovej infekcie. Alebo iného podráždenia intímnych partií, ktoré spôsobuje pobyt vo vode či vlhkých plavkách.
Pozor aj na chrípky či kazy
V lete nás síce netrápia chrípky a prechladnutia až v takej miere, no nie sú úplne zriedkavé. Vznikajú napríklad v dôsledku klimatizácie a prechodov z klimatizovaných priestorov do prehriatych vonkajších priestorov.
Bežným a pomerne nebezpečným letným zdravotným problémom je prehriatie organizmu, úpal, koža spálená od slnka a mnohých (najmä po cestovaní lietadlom) vedia potrápiť aj bolesti zubov. Ide najmä o ľudí, ktorí majú kazy a pred odletom na dovolenku si ich nedali ošetriť u zubára.
Na všetky tieto možnosti treba pred odchodom na dovolenku myslieť a podľa toho sa pobaliť.
Zdroj: Tlačová správa, predsedníčka OZ Medicamentum Kristína Chabadová, farmaceutka Kristína Malíková