Lieky môžu v lete vybuchnúť
Pixabay/summerstock, Unsplash/Kateryna Hliznitsova

ťVždy nám bolo vštepované, že by sme telefóny nemali dlho nechávať na slnku, pretože môžu vybuchnúť. No vedela si, že lieky sú na tom rovnako? Ak ich vystavujeme vyššej teplote, než pri akej sa majú skladovať, hrozí, že sa ich chemická štruktúra zmení. To môže spôsobiť nielen to, že liek prestane fungovať. Vzniknú nežiaduce vedľajšie účinky a alergické reakcie. Dokonca môže hroziť až ich výbuch. Riziko je vysoké najmä v lete.

Skladovanie liekov v kuchyni, kúpeľni, ich uskladnenie cestou na dovolenku, či počas nej. Tieto maličkosti môžu zásadne ovplyvniť chemickú štruktúru lieku a tým aj spôsob, ako v organizme bude fungovať. Preto treba čítať príbalovú informáciu. Overuj si spôsob uskladnenia a pred dovolenkou investuj do nákupu chladiacej tašky na lieky.

Vedela si, že lieky môžu v lete vybuchnúť?

Na zmenu a vyššiu teplotu je citlivý inzulín, ale aj niektoré očné kvapky, mnohé antibiotiká, probiotiká, detské sirupy, lieky v tlakových obaloch (napríklad inhalátory), krémy a roztoky.

23-ročná Slovenka nemala ľahký život
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Pri každom lieku sa uvádza, ako sa má skladovať. „Tieto informácie sú dôležité a vieme ich v lekárni poskytnúť. Keď sa na ne pacient neopýta sám a ide o termolabilné lieky, ktoré je nutné skladovať podľa špecifických požiadaviek, proaktívne ho sama upozorním. Ide väčšinou o biologické lieky, masti, krémy, pasty, ale aj inhalačné lieky, prípadne inzulíny. Vo všeobecnosti platí, že žiadne lieky by sa nemali uchovávať pri teplote vyššej ako 25 stupňov,“ povedala farmaceutka Kristína Malíková.

Dodala, že kým niektoré lieky vydržia pri teplote do 25 stupňov aj týždeň, iné sú veľmi citlivé na rozmedzie od 2 do 8 stupňov. No vyššia teplota, napríklad pri ceste na dovolenku alebo pri pobyte v teplej krajine, neprospieva žiadnemu lieku.

„Dlhodobým vplyvom zvýšenej teploty sa nemôže garantovať bezpečnosť a účinnosť liekov, preto treba rešpektovať spôsob ich skladovania. Pri cestách by mali byť lieky prepravované v malých prenosných chladničkách, ktoré sú na trhu ľahko dostupné, inak hrozí ich znehodnotenie,“ zdôraznila odborníčka.

Dokonca existuje aj občianske združenie, ktoré dbá na transport liekov priamo domov. „S každým jedným pacientom pred dovozom ich liekov vždy komunikuje farmaceut z našich spolupracujúcich lekární. Dá nám spätnú väzbu. Vďaka tomu môžem potvrdiť, že nie vždy pacient vie, že jeho lieky si vyžadujú špeciálne prepravné prostriedky. My ich však zabezpečujeme,“ prekvapila predsedníčka OZ Medicamentum Kristína Chabadová.

PCOS a neplodnosť
zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Dating