Všetko, čo nájdeš na internete, je akoby zadarmo. Pravda je však trošku inde.

Je úplne v pohode, keď si prilepíš nejakú peknú ilustráciu alebo fotku svojho obľúbeného fotografa na pozadie. No keď veľké značky (preukázateľne sa už previnili napr. Forever 21, Gucci či Urban Outfitters) takto kradnú dizajny talentovaným umelcom, to už je iná vec. Obzvlášť preto, že na poctivej práci niekoho iného dokážu tieto značky zarobiť milióny. A to je teraz aj prípadom Zary.

Všetko to začalo touto fotkou na Instagrame:

Bez nzvu4foto: instagram.com/tuesdaybassen/

Ilustrátorka Tuesday Bassen takto prišla s obvinením, že Zara kradne jej ilustrácie. Pozri sa sama, je to zjavné. Keď však Tuesday vyhľadala pomoc právnika a kontaktovala módneho magnáta, právnici Zary sa jej vysmiali. Kto si, aby si bojovala proti impériu?

Našťastie sa ukázala sila internetu. Po zverejnení dôkazov si talentovaná umelkyňa získala pozornosť médií a na jej stranu sa začali prikláňať desaťtisíce blogerov, umelcov a milovníkov módy. Navyše, ozvalo sa hneď niekoľko ďalších umelcov, ktorí priznali, že sa so Zarou snažia neúspešne súdiť pre rovnaký dôvod – kradnutie ich tvorby. Všetci sa spojili a vytvorili stránku Shoparttheft, kde ponúkajú až 36 dôkazov, že Zara nejedná čestne.

Svet módy je hore nohami, naša obľúbená Zara si to u nás pokazila a bojkotujú ju masy ľudí. A čo na to samotná značka? Zatiaľ len blokuje označovanie stránky @shoparttheft na svojom účte, inak mlčí. Všetci sú teraz v očakávaní, či Zara napokon umelcom zaplatí. Čiernu škvrnu na svojom mene však tak skoro nevymaže.

zdroj: elitedaily.com, titulná foto: Reuters

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista