Výchova detí
Pexels/Gustavo Fring

Výchova detí dnes a v minulosti sa zjavne odlišuje. Aj keď niektoré staré matky zalamujú rukami nad tými dnešnými, v niečom je moderná výchova správna. V minulosti sa nedbalo (veľmi) na city a fyzické tresty boli na dennom poriadku.

V dnešných časoch hovoria matky slová „milujem ťa“ každú chvíľu a na dieťa zdvihnú ruku len v zápale hnevu. Presne takto by sa mal správať moderný rodič 21. storočia.

Rešpektujúco

Mladí rodičia by nemali zabúdať na to, že keď vychovávajú svoje deti, vychovávajú vlastne budúcu generáciu, ktorá môže zmeniť svet. Každý malý človiečik je jedinečná bytosť, ktorá má svoje vlastné názory a myšlienky.

Matka a otec by ich mali rešpektovať, pretože tým dávajú dieťaťu voľnosť a možnosť vlastnej voľby a smeru. Ak by to nerobili, mohlo by sa stať, že by bolo dieťa v budúcnosti zakríknuté a v živote by sa stratilo.

Dieťa a matka
zdroj: Pexels/Brett Sayles

Bez fyzických trestov

Výchova detí by sa v dnešných časoch mala zaobísť bez fyzických trestov. Samozrejme, nájdu sa matky (alebo skôr babičky), ktoré budú tvrdiť, že jedna výchovná ešte nikomu neublížila, ale to je nesprávne. Raz sa to dá ospravedlniť, ale ak sa bitka alebo facky používajú ako výchovný prostriedok, môže to mať veľký dopad na budúcnosť dieťaťa.

Rodič si tým nezíska rešpekt, ale strach. Dieťa sa u neho nemusí cítiť bezpečne, lebo keď niečo urobí zle, bude vedieť, že u neho nenájde podporu.

S hranicami

A v neposlednom rade by mala mať výchova detí hranice. Mnohí ľudia si myslia, že ak matka vychováva svoje dieťa rešpektujúco a láskavo, všetko mu dovolí a nikdy mu nepovie „nie“. To je mýtus. Každá výchova má hranice a pravidlá, bez nich by to nefungovalo. Rozdiel je len v tom, že pri rešpektujúcej výchove sú hranice kompromisom medzi dieťaťom a rodičom. O všetkom spolu komunikujú.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife