Pexels/Yan Krukov

Nech dá ruku hore žena, ktorá chce zo svojho dieťaťa vychovať zlého človeka. Pokiaľ si psychicky v poriadku, zrejme to nebude tvoj prípad. Či už sa na úlohu rodiča chystáš alebo je tvoje dieťatko už na svete, určite chceš, aby bolo vychované čo najlepšie a aby z neho bol dobrý človek, na ktorého budeš pyšná. Ale, ktorá forma výchovy to dokáže spraviť?

Mnoho žien, ešte kým majú bruško pred sebou, číta rôzne knihy či diskusie, kde nájdu neskutočné množstvo rád, tipov, trikov, výchovných metód a o všetkých sa píše ako o tých správnych. Do toho treba ešte pripočítať vlastnú povahu, to, ako bola žena sama vychovaná svojimi rodičmi a to, čo vidí vo svojom okolí. Zrazu je toho tak veľa, až pod tým tlakom nevie prísť na to, akou cestou sa vydať.

Kým to nezažiješ, si zmätená. A keď to už máš za sebou, odkážeš prvorodičkám len jednu múdrosť – nič nepôjde tak, ako si plánuješ.

zdroj: Pexels/Flora Westbrook

Pre každého rodiča je vo výchove dôležité niečo iné – každý má iné hodnoty, ciele a metódy, ktorých sa drží. Sú matky, ktoré sa správajú až priveľmi ochranársky, sú také, ktoré sú viac kamoškami ako rodičmi, sú tú tie, ktorých nič netrápi, ale aj tie, ktoré sú prísnejšie než matikárky z gymnázia. To, čo jedna zakáže, druhá dovolí. To, čo je podľa jednej v pohode, je podľa druhej neprípustné.

Môžeš sa učiť na tom, čo si sama zažila a môžeš si naštudovať rôzne prístupy k výchove, ktorými sa inšpiruješ. V konečnom dôsledku bude však tvoja výchova taká, akú ju sama budeš chcieť. Budeš robiť to, čo uznáš za vhodné a najlepšie. Ale, aj keby si bola ukážková, všetko nakoniec závisí od toho, aké vlastnosti a správanie bude mať tvoje dieťa. Darmo, ak zdedí gény po otcovi, nebude z neho tvoja malá kópia.

zdroj: Pexels/Valeria Ushakova

Presne preto neexistuje najlepšia výchovná metóda. Z každej si môžeš niečo vziať, no je len na tebe, ako sa bude správať. A najmä, deti robia to, čo vidia u svojich rodičov – buď teda ty tým človekom, akého chceš vidieť v dieťati. Buď mu vzorom a inšpiráciou a potom si môžeš povedať, že si mu dala naozaj to najlepšie zo seba.

Nauč ho láskavosti, ukáž mu, že byť dobrým človekom veľa nestojí, že je krásne pozdraviť, poprosiť či poďakovať, že sa netreba báť svojich snov a byť vždy sám sebou. Venuj mu svoj čas, to je vzácnejšie než múdrosti z kníh. Venuj mu pohladenie, to je cennejšie než slová. Venuj mu trpezlivosť, to je efektívnejšie než facka. Venuj mu slobodu, vďaka nej si bude ceniť domov oveľa viac.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife