Móda z pohľadu generácie Z: Toto sú top 3 mladé talenty Slovenska
MódaMódne trendySúťaž mladých talentov Best Fashion Talent organizovaná neziskovou organizáciou Slovak Fashion Council a podujatím Fashion LIVE! predstavuje troch semifinalistov. O titul Best Fashion Talent sa budú uchádzať 2. októbra na podujatí Fashion LIVE! Víťaz bude vyhlásený po odprezentovaní kolekcií na móle.
Best Fashion Talent (BFT) alebo „Najlepší módny talent“ je ocenenie udeľované raz za rok organizáciami Slovak Fashion Council a Fashion LIVE!. Titul získava absolvent odborného štúdia v oblasti odevného dizajnu, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou tvorbou, kolekciami, prácou s princípmi udržateľnosti a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra.
Porota zložená z profesionálov, pedagógov, a zástupcov médií vybrala trojicu mladých dizajnérov Barbaru Shevchuk, Jakuba Matiašoviča a Martinu Durikovič. Vo svojich kolekciách často reagujú na problémy súčasnej spoločnosti, ktoré sú istým spôsobom výpoveďou dnešnej doby z pohľadu generácie Z.
360° s Barbarou Shevchuk
Kolekcia Barbary Shevchuk 360° reaguje na psychické problémy, ktorým čelíme v reakcii na udalosti posledných rokov. Od izolácie v dôsledku pandémie, až po problém vojny na Ukrajine a hrozby atómového výbuchu. Cieľom jej práce je povzbudiť mladých ľudí, aby o svojich problémoch otvorene hovorili.
Vo svojej tvorbe kladie dôraz na unis*x strihy, ktorými chce vyjadriť myšlienku, že všetci máme tie isté problémy, bez rozdielu pohlavia. Hlavnou inšpiráciou je vlastné telo, ktoré skúma na základe čierno bielych fotografií. Zapája ich do kolekcie ako autorskú potlač v podobe abstraktných foriem tela. Telo slúži ako inšpirácia pre siluety, textúry a formu odevu.
Hlavná textilná technika, ktorú v prezentovanej kolekcii použila, je náhodné prešívanie látky inšpirované štruktúrou tela. “Tvorba tejto kolekcie sa pre mňa stala hrou, pri ktorej vykresľujem vážne problémy niekedy až sarkastickým spôsobom,” dopĺňa Barbara, ktorá je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Inšpirovaný brutalizmom
Jakub Matiašovič tento rok ukončil štúdium BA (Hons) Fashion Textile and
Design (špecializácia Print) na Middlesex Univerzite v Londýne. Keďže vyrastal na Slovensku a v Čechách, bol, ako sám vraví, obklopený brutalistickou a socialistickou architektúrou.
„Betónové budovy vo mne vždy vyvolávali pocit stability, sily, pohodlia a ochrany pre ľudí v nich žijúcich. Ale aj pre tých, ktorí ich obdivujú. Ostré geometrické tvary a oceľové prvky, ktoré architekti pridali do konštrukcie vytvárali dojem surovosti a chladu. Dávalo mi to takmer dystopický pocit,“ hovorí Jakub o svojej inšpirácii.
V novej kolekcii preto hľadá spôsob, ako opätovne použiť materiály a látky, ktoré sa zvyčajne používajú pri stavbách budov a dať im druhý účel použitia pri výrobe odevu namiesto toho, aby skončili na skládkach odpadu. „Mojím prístupom v tejto kolekcii je dodať odevom funkčnosť a pohodlnosť. V návrhoch potlače, čelím zase výzvam ako
dizajnér a vytváram nové techniky, pri ktorých sa snažím preniesť vzhľad
betónových budov do mojich látok,“ doplnil.
Martina Durikovičová a jej ružový Matrix
Martina Durikovičová je absolventkou bakalárskeho štúdia odboru ženskej
módy na Central Saint Martins v Londýne, ale už dnes sa môže pochváliť
niekoľkými zahraničnými oceneniami z oblasti módy a udržateľnosti.
Považuje sa za bio/upcycling/zero waste módnu dizajnérku, a vo svojej tvorbe sa najviac venuje rozvoju vlastnej ideológie „Bioluxury era“, ktorou sa snaží dokázať, že aj luxusná móda môže byť udržateľná, a udržať si vysoký štandard ‘‘haute couture‘‘. Motto jej tvorby je: „Be MAD, be Bioluxury !“, ktorým chce prinútiť zákazníka zamyslieť sa nad momentálnymi problémami v móde a zmeniť svoje návyky konzumerizmu pri nakupovaní oblečenia.
„Vo svojej kolekcii „Pink Matrix“ sa snažím vytvoriť plne udržateľné luxusné oblečenie, ktoré sa dá separovať až do prvotných surových materiálov a následne je ľahko rozložiteľné a recyklovateľné. V rámci experimentu s bioplastickým materiálom sa mi úspešne podarilo vyvinúť „zero waste“ materiál, ktorý nadobúda formu transparentnej „koženej látky“ vysvetľuje Martina.
Látku nazvala „Bioplastic Crystal leather“ a je možné vyrobiť ju v domácich podmienkach. Následne ju môžete zošívať, vyšiť výšivkovým strojom, potlačiť UV digitálnou tlačou, či použiť ako 3D náhradu tradičnej výšivky s tzv. „puff“ efektom. Výsledkom je kolekcia „kryštálových odevov“, ktoré je možné si uvariť doma, sú aj jedlé a plne kompostovateľné v záhrade, kde po dožití vyživujú rastliny. „Cook it! Wear it! Eat it! Vitalise plants with it !“, je ďalšie motto, ktorým sa Martina riadi vo svojom ružovom Matrixe.
Členovia odbornej poroty BFT
Tomu najlepšiemu dizajnérovi prinesie, okrem uľahčenia štartu kariéry, účasť v súťaži aj ďalšie benefity, ako sú napríklad finančná či mediálna podpora, ale aj možnosti doplnenia vzdelávania alebo koučingu a podporu či prezentáciu v medzinárodnom prostredí. To všetko bude skoncentrované do jedného uceleného programu s dlhodobým vplyvom na víťazovu ďalšiu činnosť.
O víťazoch rozhodla odborná porota v zložení: doc. Mgr. art Mária Štraneková ArtD., Mgr. art. Mária Štvrtecká, Mgr. art. Danica Pišteková, ArtD., Milada Halová (Nadácia Tatrabanka), Marika Beňadik Majorová, PhDr. Dana Lapšanská, Mgr. Art Lenka Kuricová, Barbora Franeková, Martina Smatanová, MA Babsy Jagušák.
O Slovak Fashion Council
Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá
pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém od roku 2011. Založila ho módna návrhárka Dana Kleinert, ktorá odvtedy získala mnoho domácich i zahraničných ocenení. Od decembra 2019 je vymenovaná nová generálna riaditeľka Zuzana Bobiková, ktorá od vzniku SFC vytvára stratégiu a program, a tak logicky vo svojej práci pokračuje ďalej.
O projekte Fashion LIVE!
Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne.