Photo by Moose Photos from Pexels a Photo by Anna Shvets from Pexels

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nebaví ťa stále ten istý kolobeh? Vymieňať tampón, či vložku a následne kontrolovať, či si po sebe nezanechala červenú mláčku? Aj kvôli tomu prišiel do ženského sveta menštruačný kalíšok. Možno si už o ňom počula, ale predsa sa ho bojíš vyskúšať. Prinášame ti niekoľko vysvetlení, že to rozhodne nemusí byť také zlé, ako sa zdá a otvorene nám o ňom porozprávali ženy, ktoré ho používajú.

Počiatky už v roku 1930

Menštruačný kalíšok je vyrobený z latexu alebo silikónu. Hlavný rozdiel medzi tampónmi, vložkami a touto silikónovou pomôckou je v zachytávaní krvi. Kým ostatné produkty do seba sajú červenú tekutinu, do kalíška iba bezpečne steká.

Je zachytený o vaginálne steny  a vďaka tomu môže vydržať 6 – 12 hodín, pričom tampóny sa musia meniť každé 4 – 8 hodín. Všetko závisí od intenzity cyklu. O menštruačných kalíškoch sa pôvodne hovorilo v Amerike už približne v roku 1930. Prvý však bol vyrobený až v roku 1987. Prečo ho ženy využívajú najmä dnes?

zdroj: Photo by Anna Shvets from Pexels

Výhody

Cenovo dostupný pre každú

Bezpečnejší

Väčšia výdrž

Eco-friendly

Pri niektorých značkách ho počas milovania nie je cítiť

Nevýhody

Môže sa ťažšie vsunúť alebo vybrať

Problémy s výberom vhodného kalíška

Alergická reakcia na materiál

Riziko vnútorného podráždenia pri nesprávnej hygiene

Nie je vhodné ho kombinovať vnútromaternicovým telieskom, ale štúdia z roku 2012 preukázala, že by to nemuselo spôsobiť žiadne komplikácie. Pre istotu sa však poraď so svojím lekárom.

zdroj: Photo by Andrea Piacquadio from Pexels
Ak sa predsa rozhodneš dať tomu šancu, podľa týchto krokov ho môžeš aplikovať:

Najprv si poriadne umy ruky.

Potri jeho okraj vodou alebo lubrikačným gélom.

Prelož kalíšok na polovicu a okrajom ho smeruj nahor.

Vlož ho dnu ako tampón bez aplikátora, aby bol vzdialený od krčka maternice pár centimetrov.

Potoč ním trochu, aby sa tak vytvorilo tesnenie potrebné na zber krvi.

Ako ho vybrať a vyprázdniť

Umy si najprv poriadne ruky. Hygiena je prvoradá. Nájdi si pohodlnú polohu, ktorá ti vyhovuje. Ak budeš v strese a v zlých podmienkach, o to náročnejšie to bude. Následne stlač jeho dno a tým sa povolí tesnenie.

Opatrne vytiahni a obsah vylej do záchoda. Potom ho celý umy a nasaď naspäť. Ak ti už cyklus skončil, je dobré ho vložiť do vriacej vody na 3-5 minút, aby sa tak správne sterilizoval. Neskôr ho môžeš znova použiť pri ďalšej menštruácií.

zdroj: Photo by Anna Shvets from Pexels

Znie to celkom zaujímavo, pre niekoho aj veľmi zvláštne, ale poradilo sa nám zistiť skúsenosti žien, ktoré kalíšok už vyskúšali:

“ Zo začiatku som musela dôjsť na ten “grif” ako si ho dávať, ale inak som si zvykla asi hneď,” Lenka, 18 rokov. Zároveň uviedla, že kvôli komplikáciám s výberom a čistením kalíška, si nevie predstaviť, že by ho používala ako jediný prostriedok pri menštruácií. Má ale iné kvality.

“Mne osobne vyhovuje najmä v noci a keď sa idem niekam kúpať, napríklad letnú dovolenku s menštruáciou si už bez neho neviem predstaviť. No keď ich mám silnejšie tak si iba s ním celý deň neviem predstaviť. Taktiež je to z ekologického hľadiska veľmi prospešné, keďže to netvorí odpad a taktiež nespôsobuje syndróm toxického šoku. Myslím si, že pre naše telo je to určite zdravšia varianta ako tampóny,” doplnila Lenka.

“Podľa mňa sa s tým dá ľahko fungovať celý deň, ak človek dbá na hygienu a pravidelnú výmenu, ale to nie je len pri kalisku. Ale osobne ho celý deň nepoužívam. Na noc používam napríklad hygienickú vložku,” Natália, 19 rokov.

Na kalíšku ocenila tiež jeho finančnú výhodu a ekologické zameranie. “Cítim sa s ním bezpečnejšie ako napríklad pri tampónoch,” dodala Natália.

“Bola som chvíľu na vážkach či vyskúšať alebo nie, no som rada,že som sa na to dala a vôbec to neľutujem. Zvykla som si hneď,” Paulína, 18 rokov. Uviedla, že by dokázala fungovať iba s kalíškom hlavne kvôli komfortu, ktorý jej prináša.

“Ledva pociťujem na sebe, že nejakú menštruáciu vôbec mám. Cez noc je to veľmi prospešné, vtedy sa tiež vyspím normálne a aj z hľadiska bolesti mám pocit, že je oveľa slabšia .Je jasné, že bolesti nezmiznú ale v mojom prípade ju zmiernil na znesiteľnú. Takže ja kalíšok vnímam z tohto hľadiska veľmi pozitívne a odporúčam všetkým ženám,” doplnila Paulína.

Zdroj: healthline, WebMD, OrganiCup

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife