ako sa mať rada

Či už sa to týka vzťahov, zdravia, pracovného zaradenia alebo hociktorej oblasti života, vždy sa kladie dôraz na to, či je v človeku sebaláska. Máš sa rada? Určite si odpovieš: samozrejme, že áno. Milujem sa a chcem pre seba len to najlepšie. Ale, ako sa mať rada naozaj?

Si si tým istá? Alebo si to iba myslíš, iba chceš, aby to tak bolo. A pritom sa voči sebe správaš úplne inak, robíš veci, ktorými sa vlastne ničíš. Ja ti skúsim predostrieť návod na to, ako sa mať rada.

1. Keď nie si niekde šťastná, jednoducho odídeš

Toto je prvý a základný pilier. Je to proste znak toho, že poznáš svoju hodnotu, a ak sa k tebe niekto správa zle, odstrkuje ťa, ignoruje alebo skrátka robí všetky veci, ktoré ťa robia nešťastnou, ty sa hrdo postavíš a odídeš. Povieš jednoducho DOSŤ, ja mám na viac.

Možno si takéto konanie zamieňaš so slabosťou alebo vzdaním sa, a ty sa predsa nevzdávaš, však? Ak nad tým premýšľaš takto, stále veríš, že ešte sa to dá zmeniť, že ešte niečo vydržíš, že to hádam prekonáš spolu s tým, kto ti ubližuje. Ale tým trpíš iba ty.

Netrpí ten, kto ťa robí nešťastnou, on možno ani nechápe, prečo taká si a tak stále pokračuje v tom správaní ako doteraz. Preto sa rozhodni pre šťastie, rozhodni sa pre odchod, rozhodni sa povedať si DOSŤ a ver, že je to znak veľkej sily.

2. Máš svoj názor a dokážeš sa postaviť sama za seba

Nikto ti nemôže vnútiť myšlienku alebo názor, s ktorým sa ty osobne nestotožňuješ. Možno niekto silou mocou bude na teba tlačiť a naliehať, možno sa dotyčný uchýli aj k citovej manipulácii, ale ty to vieš prekuknúť a nenecháš, aby s tebou ktokoľvek takto jednal.

Ak sa tvoje myšlienky na túto tému uberajú smerom, ktorý ti vraví, že možno treba prijať aj názor iných, nie iba svoj – tak áno, máš pravdu. Inak sa tomu vraví aj kompromis. Ale kompromis je čin, za ktorým stoja obe strany. Ak budeš neustále robiť kompromisy IBA ty, ľudia si na to časom zvyknú. Ty ani nebudeš ako a zrazu budeš iba ustupovať, obmedzovať sa kvôli niekomu a možno nakoniec nebudeš vedieť, za čím alebo za kým, vlastne stojíš.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife