Unsplash/Raspopova Marina

Aj keď má byť vianočný čas ten najkrajší a najpokojnejší v roku, chvíle pred tým, než sa nám na Štedrý večer rozsvietia stromčeky, bývajú, naopak, veľmi hektické a náročné. Nie len fyzicky, ale najmä psychicky.

Máme pocit, že kým skončí tento rok, musíme toho stihnúť tak veľa. Ak by sa to dalo, aj by sme sa roztrhli, aby sme každému a vo všetkom vyhoveli. No nakoniec sme to my samy, na ktorých úplne zabudneme.

Nakúpiť darčeky, napiecť koláče, aby sme mali čo ponúknuť, stokrát skontrolovať zoznam, dokončiť pracovné povinnosti, bežať pre potraviny, ktoré možno bude treba, upratovať a večer premýšľať o tom, či sme toho spravili dosť, či dokážeme potešiť našich blízkych, aby neboli sklamaní. Ale kto poteší nás?

Samozrejme, ak si bola celý rok dobrá, pod tým stromčekom si možno niečo nájdeš, no v tomto čase vôbec nejde o materiálne dary. Ide o to, aby si sama seba dopriala ten najlepší možný darček – pokoj v duši, relax pre telo i myseľ, a najmä, momenty, kedy si uvedomíš, že myslieť na seba nie je nič sebecké ani zlé.

Hovorí sa, že čo dáš, to sa ti aj vráti. Preto, ak venuješ pozornosť a čas ľuďom okolo, aby si ich spravila v tomto čarovnom období šťastnejšími, tvoja dobrá karma ti to oplatí. No nemôžeš sa na ňu spoliehať. Občas si musíš svoje pekné chvíle zariadiť sama. Pretože si to zaslúžiš. Po celom tom roku, ktorý určite nebol ľahký. Lepšie časy striedali horšie a ku koncu máme pocit, že nový začiatok je na dosah.

Kým sa však v kalendári začne písať nový rok, skús sa zastaviť. Skús popremýšľať o všetkom, čo si za posledný rok zažila. Na veci, ktoré ťa sklamali, na tie, ktoré ťa potešili a aj na tie, ktoré ťa niečo naučili. Teraz je ten správny čas na to, aby si zastala a venovala svoju energiu tam, kde je najviac potrebná – tebe.

Je skvelé, že sa zaujímaš o druhých, no vždy maj na prvom mieste svoj vlastný odraz v zrkadle. Nikto sa o teba nepostará lepšie, ako ty sama. A nezáleží na tom, aký spôsob je pre teba ten, ktorý ti vyhovuje najviac. Dlhý kúpeľ, večer s knihou v ruke, maškrtenie pred telkou, poobedný spánok, prechádzka v lese, … je to úplne jedno. Nemusíš mať výčitky svedomia kvôli tomu, že si si dopriala relax.

Nemusí ťa trápiť, či od teba niekto niečo očakáva. Toto je tvoja posledná šanca v tomto roku na to, aby si do toho nového nevstupovala unavená a v strese z toho, že Vianoce pre teba predstavovali iba zhon a zodpovednosti. Nesmieš nikdy zabudnúť na to, že postarať sa o svoju vnútornú pohodu je to najdôležitejšie.

A to nie len počas sviatkov.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife