Zdravé hranice

My ľudia sa odjakživa považujeme za spoločenské bytosti. Práve preto potrebujeme byť v kontakte s inými ľuďmi a vytvárať vzájomné vzťahy. Tie by nám mali najmä spríjemňovať a uľahčovať život. Žiaľ, nie vždy je tomu tak.  Jedným z dôvodov, prečo nám interakcia s inými ľuďmi často neprináša očakávané naplnenie, je skutočnosť, že si nevieme nastaviť zdravé hranice.

Byť schopná vymedziť si hranice je mimoriadne dôležité vo všetkých vzťahoch, v ktorých sa chceme cítiť spokojne a naplnene. Hranice nám pomáhajú definovať, aké správanie je pre nás prijateľné a aké už nie.

Sú spôsobom, ktorým dávame najavo naše očakávania a potreby, ale aj naše limity. Môžeme ich považovať za akýsi návod, ktorý ostatným ukazuje, ako sa k nám majú správať a čo všetko sme ochotní tolerovať. Navyše, vďaka nastaveniu hraníc sú naše vzťahy zdravé.

Zvládni nepríjemné pocity

Prvou prekážkou, s ktorou sa môžeš pri nastavovaní hraníc stretnúť, sú nepríjemné pocity. Vo svojom vnútri môžeš cítiť vinu, strach, smútok či dokonca výčitky svedomia.

Osamotená žena.
zdroj: Unsplash/ Christopher Campbell

Ubezpečujem ťa, že spomínané pocity sú na začiatku úplne bežné. Objaviť sa môžu najmä preto, lebo do svojho života zavádzaš niečo nové, o čom si myslíš, že je zlé. Keď ich však dokážeš spracovať a vyrovnať sa s nimi, pochopíš, že sú súčasťou procesu. Pamätaj, že nebáť sa vyjadriť svoje potreby, je úplne v poriadku.

Pokračovanie článku nájdeš na druhej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life