Žena vystiera ruku s otvorenou dlaňou
Pexels/Matheus Henrin

S veľkou pravdepodobnosťou sa každá z nás ocitla v situácii, kedy mala obavy zo slova nie. Namiesto tohto slovíčka povedala to opačné aj napriek tomu, že s ním stotožnená nebola. Nemaj obavu, nie si v tom sama, stáva sa to v dnešnej dobe čoraz viac ľuďom. Dôvody, prečo je tomu tak, sú rôzne a s niektorými sa podelili aj samotní psychológovia prostredníctvom webu Psychcentral. Podľa nich dokáže slovo „nie“ použiť naozaj každý z nás, len sa ho treba správne naučiť vsúvať do nášho života.

Nikto z nás nie je rovnaký, každý sme iný a pre niektorých ľudí môže byť vyslovenie tohto  krátkeho slova naozaj veľmi zaťažkávajúcou situáciou. Poniektorí to robia s vedomím, že ide o „ľahšiu cestu“ komunikácie i napriek tomu, že to nie je správne. Častokrát tiež nie veľmi príjemné.

V mnohom naozaj záleží na osobnosti človeka, avšak dnes ti povieme, prečo by si sa mala zamerať na opak a naučiť sa v správnej chvíli povedať „nie“ bez akýchkoľvek obáv alebo výčitiek. Zamysli sa a povedz si úprimne, aké pocity v tebe vyvoláva súhlas či prikývnutie vo chvíli alebo v situácii, kedy vo svojom vnútri cítiš úplný opak. Si šťastná? Možno áno, ale iba navonok. Reálne je to však častokrát inak.

Je viac ako možné, že by si v tej chvíli bola najradšej na inom mieste, s niekým iným, prípadne sa zaoberala úplne inou činnosťou. Ty si však súhlasila, a to z rôznych dôvodov. Skrývať sa za tým môže čokoľvek.

Dokázať vyjadriť nesúhlas je podľa psychológov emocionálne inteligentná zručnosť a môžeš sa s ňou naučiť pracovať aj ty a neustále ju zlepšovať. Tým, že s ňou začneš pracovať, ti používanie slova „nie“ bude pripadať čoraz viac prirodzenejšie.

Prečo je ťažké povedať  „nie“

Všetko má svoje riešenie a nie je to inak ani v tomto prípade. Existujú spôsoby, ktorými si dokážeš túto zručnosť stavať na pevných základoch a tak slovo „nie“ používať v situáciách, kedy s ním budeš stotožnená predovšetkým ty. V prvom rade je dôležité vedieť, že nie si jediná na tomto svete, pre ktorú je to naozaj ťažké.

Tejto téme sa venovala aj sociálna psychologička Dr. Vanessa K. Bohns, ktorá sa vo svojom výskume v roku 2016 venovala skúmaniu vplyvu ľudí na iných. Množstvo ľudí podľa nej súhlasí s vecami, dokonca i takými, ktoré by najradšej nerobili len preto, aby sa vyhli akémusi nepohodliu v prípade, ak tvrdia niečo iné. Taká séria menších štúdií dospela k zisteniu, že mnohí ľudia sa dokážu dopustiť rôznych neetických činov i napriek tomu, že ich vnímali ako nesprávne.

,,Ako spoločenské tvory, ktoré chcú byť súčasťou stáda, chceme zachovať aj naše vzťahy. Takže by sme mohli zahmlievať, že áno, pretože nechceme byť vnímaní ako nároční,“ uviedla pre Psychcentral Dr. Emily Anhalt, klinická psychologička a spoluzakladateľka Coa, online klubu pre duševné zdravie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life