Smutná žena

Keď sa povie kríza stredného veku, určite si hneď predstavíš ženy po päťdesiatke, ktoré nevedia, čo ďalej so životom. Kedysi to tak možno bolo, no v súčasnosti pociťujú takéto problémy čoraz mladšie ženy. Nie je žiadnou výnimkou, že k tejto kríze dochádza už okolo tridsiatky, prípadne ešte pred jej dovŕšením. 

Možno aj ty pociťuješ niečo, čo nedokážeš presne opísať, no jednoducho nie si spokojná so svojím životom. Môže k tomu dochádzať z rôznych dôvodov. V tomto článku sa so psychologičkou Jitkou Kneslovou z online poradne Mojra.sk pozrieme na to, prečo k tejto kríze v tridsiatke dochádza a ako zistíš, že sa týka aj teba. Rozhodne by si to nemala podceňovať, pretože sa to môže len zhoršovať.

„Sama mám 34 rokov, a niekedy prirodzene prehodnocujem, čo som dosiahla, a čo by som ešte chcela dosiahnuť vo svojom živote. Kríza stredného veku môže súvisieť u žien okolo tridsiatky aj s odkladaním rodičovstva na úkor vzdelania a kariéry, a pokiaľ žena okolo tridsiatky nemá partnera a dieťa, môže mať tendenciu prehodnocovať vzhľadom na svoj vek svoj život a priority,“ prezradila nám psychologička na úvod. 

Čo je to kríza stredného veku?

„Krízou stredného veku nazývame obdobie, keď prehodnocujeme, čo sme v živote dosiahli, a čo by sme ešte dosiahnuť chceli. V minulosti toto obdobie prichádzalo neskôr, okolo 50. roku života, v dnešnej dobe čelíme kríze stredného veku aj skôr, okolo 30-ky,“ uviedla Jitka Kneslová pred Odzadu.sk.

Podľa portálu Well San Francisco začala spoločnosť definovať túto krízu od 60. rokov minulého storočia. Jej príznaky sa objavovali u ľudí po 40. a 50. roku života, kedy ich deti opúšťali hniezdo a menili sa ich vzťahy alebo zamestnanie. Mali pocit, že už nie sú sami sebou a zároveň túžili po nejakom zmysle života.

Prečo dochádza k tejto kríze v tak skorom veku?

Dôvodov môže byť hneď niekoľko, no medzi tie základné patria napríklad veľké životné zmeny, ako je svadba, rozchod, ukončenie štúdia, nová kariéra, objavovanie vlastnej identity a intimity, zmena bydliska a podobne. Čo si o tom myslí psychologička?

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife