Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Pracuješ na niečom najviac ako len vieš. Dávaš do toho seba i svoju dušu a potom ti niekto niečo vytkne. Kritika dokáže naozaj zabolieť, ale nie je zlá. Všetko závisí od tvojho uhla pohľadu. Portály The muse, Inc. a Personal Excellence uviedli jej veľké výhody.

Snaž sa z nej vyťažiť

Drž svoje emócie na uzde a premýšľaj racionálne. Kritiku vieš vždy využiť vo svoj prospech, pretože už vieš, čo máš nabudúce zlepšiť. To, že si v niečom dobrá neznamená, že vieš automaticky všetko. Všetci robíme chyby a stále sa učíme. Úspešná budeš práve vtedy, keď si uvedomíš, že každý jeden deň je príležitosťou, aby si sa posúvala vpred. Práve na to ti dobre poslúži kritika. Len musíš skrotiť svoju emočnú stránku.

Zastav a dýchaj

Dostala si spätnú väzbu, ktorú teraz potrebuješ spracovať. Vydýchni si, aspoň na chvíľu. Nedovoľ, aby ťa ovládla vlastná impulzívnosť a buď trpezlivá. Čoskoro tvoja myseľ vytriezvie a vtedy zbadáš chyby, na ktoré poukázal tvoj šéf v práci alebo profesor v škole. Chcú ti len dobre a želajú si, aby si dosahovala čo najlepšie výsledky, pretože v tebe vidia potenciál.

Nie si dokonalá

Si len človek a nie každý vždy odvedie 100% výkon. To ti však nedáva právo, aby si svoju chybu zvalila na niekoho iného. Presne to sa môže stať, keď sme vystavení tlaku kritiky. Vtedy sa zhlboka nadýchni, uznaj, že si to mohla spraviť lepšie alebo to vysvetli jednou diplomatickou vetou. Nemusíš sa nervovo zrútiť, keď ti niekto niečo vytkne. Koniec-koncov ťa to zase naučilo niečo nové.

Váž si kritiku

To, že ti niekto venuje toľko času, aby presne povedal čo zlepšiť, nie je maličkosť. Tí ľudia to robia preto, lebo vidia tvoj potenciál. Zvládneš viac, ako si myslíš a týmto spôsobom si to postupne uvedomíš. Zaujímajú sa o teba a tvoju budúcnosť, a preto sú k tebe úprimní. Nedovoľ, aby ti prvotný hnev a sklamanie zobrali zdravý úsudok. Váž si ich názor a myšlienky, ktoré ti poskytnú. Nie každý stojí za kritiku.

Rozširuje ti obzory

Kritiku môžeš vnímať ako výhodu práve kvôli jej perspektíve. Kým ty vidíš veci iba zo svojho uhla pohľadu, takto sa ti naskytuje ďalšia možnosť, ako nazerať na problém. Vďaka tomu aj lepšie pochopíš cieľ svojej práce a obe strany budú spokojné. V živote sa musíme naučiť akceptovať názory druhých, pretože často nám dajú do pozornosti veci, ktoré ľahko prehliadneme. Pamätaj, nie vždy máš vo všetkom pravdu a stále učíš. Zachovaj si pokoru a udrž svoje emócie na uzde, aby si kritiku využila čo najlepšie vo vlastný prospech.

 

Zdroj: The muse, Inc. a Personal Excellence

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife