Rozhodnutie mať dieťa je jedným z najzásadnejších momentov v živote páru. No čo ak sa túžba po rodičovstve nezhoduje u oboch partnerov? Prečo sa niektorí muži necítia pripravení na otcovstvo, aj keď sú na to vhodné podmienky? Pýtali sme sa psychologičky z online poradne ksebe – Mgr. Karolíny Kollárovej, čo robiť, ak partner po deťoch netúži, avšak tebe tikajú biologické hodiny.
Túžba mať dieťa zasiahne v určitej fáze života väčšinu žien. Ak to však partner necíti rovnako, žena sa ocitá v pomerne náročnej situácii. A tu sa naskytá priestor na otázku – prečo?
Situácia sa zdá takmer dokonalá – máte zabezpečené bývanie, adekvátny vek, finačnú stabilitu, rozumiete si medzi sebou, už ste spolu niekoľko rokov, možno máte aj po svadbe. Na pohľad dokonalý základ pre vznik dokonalej rodiny. Tvoje biologické hodiny splašene tikajú, no tvoj partner tvoje nadšenie nenasleduje.
Hoci ty cítiš, že si pefektne pripravená, tvoja polovička váha alebo dokonca príchod potomka výrazne odmieta. Čo teraz? Strávili ste spolu dlhé roky, venovala si mu najlepšie časy svojho života a možno ti ani nenapadlo, že by sa vaše názory v podobnej veci rozišli.
Materská túžba mať dieťa
Túžba po materstve je prirodzená a jej nenaplnenie môže mať vážne dôsledky. Odborníčka vysvetľuje, že potláčanie akejkoľvek túžby, ktorá je pre nás dôležitá, vedie k veľkým psychologickým dôsledkom.
„Žena môže pociťovať zvýšenú úroveň stresu, napätia, vo vážnejších prípadoch aj úzkostné a depresívne symptómy. Môžu sa u nej rozvinúť frustrácia zo sebanaplnenia,“ opisuje expertka. „Dlhodobé potlačenie potrieb môže okrem spomínaných psychických ťažkostí viesť aj k fyzickým prejavom ako sú poruchy spánku, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti a hormonálna nerovnováha,“ pokračuje.
Túto túžbu by však žena mala vedieť správne komunikovať tak, aby nevyvíjala na partnera nátlak. „V prvom rade by cieľom komunikácie nemalo byť ‚presvedčiť‘ partnera, ale vytvoriť priestor na otvorenú komunikáciu, v ktorej sa obaja partneri budú cítiť vypočutí, rešpektovaní a pochopení,“ radí psychologička.
„Žena môže komunikovať, prečo je pre ňu dôležité mať rodinu ale zároveň nechať rovnaký priestor aj pre partnerove argumenty. Nemalo by sa jednať len o jednostrannú argumentáciu. Dôležité je neposudzovať, aktívne počúvať snažiť sa hľadať spoločný prienik,“ vysvetľuje ďalej.
Dá sa však predísť aj zraneným citom ženy? „Najdôležitejším krokom pri akomkoľvek probléme je otvorený a úprimný rozhovor o túžbach, potrebách ale aj obavách oboch partnerov. Zamerajte sa na počúvanie jeden druhého, skúste sa snažiť pochopiť, čo sa vám partner snaží povedať. Skúste zvážiť alternatívy, ktoré by mohli naplniť túžbu partnerov. V prípade potreby je možné vyhľadať aj odborníka, ktorý vám pomôže prejsť problémom.“
Keď sa partner necíti pripravený na dieťa
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Najčastejšie dôvody, prečo sa muž necíti pripravený na dieťa
- Aké sú varovné signály, že muž ani nikdy nebude chcieť deti?
- Má zmysel čakať na partnerovu pripravenosť na dieťa?
- Kedy je rozchod tým správnym riešením?
- Dá sa udržať vzťah, ak sa partneri nezhodnú v otázke rodičovstva?
- Ako sa môže žena vyrovnať s frustráciou a pocitom „strácam čas“?
- Čo ak sa partnerka rozhodne z dlhodobého partnerstva odísť?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity