large-5Občas ti to vadí. No občas za to ďakuješ. Za to, ako ťa vnímajú. Ako to dobré dievča od vedľa, ktoré vždy pomôže, ktoré je vždy usmiate, nefajčí, nepije, jemne sa oblieka, odpúšťa, prijíma, raduje sa a jednoducho je zlaté či citlivé. Ak náhodou si zapáliš od nervov či ideš si na bar vypýtať jeden pohárik, nikto tomu nedokáže uveriť. Kde sa odrazu podelo to slušné dievča, ktorým si obvykle? Už nemáš zábrany, upadla ti morálka či tvoje hodnoty sa zmenili? Ľudia si to vždy rôzne vysvetlia, ale ty im to nikdy nedokážeš poriadne vysvetliť. Jednoducho si len človek. Cítiš, myslíš a konáš. Prečo by si mala mať stále len jednu osobnosť, keď miluješ i dobrodružstvo, občasné rebelstvo a niekedy ti cigareta proste „len zachutila“? Dnes sa snažíme škatuľkovať a každý z nás chce niekde patriť. Do jednej kategórie: Rebelka, hipisák, slušňačka, retro dievča, sukničkár. A hotovo. Chceme, aby nás jedným slovom vystihli, aby sme niekam patrili.

Mňa by napríklad urazilo, keby ma niekto vedel opísať jedným slovom. Keď si predstavím, že by o mne povedal že som feministka, vyznie to pre iných, ktorí ma nepoznajú, ako keby som každý týždeň pálila na námestí podprsenky, chodila oblečená ako chlap a nenávidela opačné pohlavie. Namiesto toho, aby o mne ešte povedal, že mám rada umenie, cestovanie či knihy, zostanem pre druhých len tá feministka, čo mi hovoril môj kamarát o nej. Tak pozor na mňa!

Ak niekoho opustíš alebo sa naňho naštveš, si potvora a nemáš srdce. Ak sa s niekým rozídeš, určite to bol pre teba milý chlapec a tebe skrátka len preskočilo. Ak nevieš čo chceš, odrazu si z dobrého dievčaťa zvláštna ženská, ktorá je vlastne stále smutná a pesimistická a hlavne si nevie užívať život. Ak odmietneš niekomu pomôcť alebo máš toho skrátka veľa, už si sa určite zmenila. Ak sa pár dní do roka opiješ, už nemáš také dobré hodnoty a ten chalan chce dobré dievča, ale tie vraj dnes vymreli. Ak si ideš za svojim snom, môžeš sa stať karieristkou.large-6

Ak si v jeden večer zmyslíš, že si dáš štekle a kratšie šaty, môžeš sa stať lacnou ženskou, ktorá súrne potrebuje chalana. Ak si nezadaná, zrejme ti niekto nie je dosť dobrý. Ak si zadaná, jednoducho nedokážeš byť sama. Niekedy nie si dosť cool, pretože nie vždy máš chuť fajčiť a jednoducho ti alkohol nechutí a postačíš si s džúsom, inokedy si divná lebo nechodíš na párty každý deň a občas, keď nie si stredobodom pozornosti a nemelieš jedno slovo za druhých, jednoducho nezaujímavá a smutná. Tak ako si aj „milovaná“ za to, že dobré dievčatá už vymreli a ty si stále to zamýšľajúce sa a dobré dievča, tiež sa stretneš s nepochopením a odcudzením. No ak by ťa nikto v živote nekritizoval, ver, že niečo robíš zle.

large7

Prosím, len si ver. Vždy sa stretneš s neprajníkmi. O dobrých dievčatách si každý myslí, že urobia všetko pre toho druhého i na úkor seba, že sa nechajú zosmiešňovať a že seba neberú príliš vážne alebo naopak, berú sa až príliš vážne. Ľuďom nevyhovieš, drahá moja. Dobré dievča neznamená byť neustále usmiata, priateľská, neustále k dispozícií, cez zranenia stále bojujúca a jednoducho dievča, ktoré urobí hocičo. Nemýľ si to s naivkou.

 

 

Si dobré dievča! 

Pretože vieš, kedy môžeš pomôcť, miluješ, keď si si istá, pretože myslíš na druhých, pretože máš správne hodnoty. Nevadí, že sem-tam sa zahráš na rebelku a niektorí ľudia ťa nebudú chápať. Neškatuľkuj sa. Nepovedz si, že musíš mať len tuto osobnosť a musíš byť len takáto. Vyskúšaj to, čo si myslíš, že je správne. Rob to, čo si myslíš, že je správne. Byť dobrým dievčaťom neznamená byť naivným. Znamená to byť dobrou ženou, ktorá je ľudská a skvelá. Nevadí, že občas nemáš náladu, že občas chceš byť sama a nemáš stále chuť niekomu odpúšťať a pomáhať mu. Mysli i na seba prosím.

Pretože nie si len “ to dobré dievča“! 

photos: weheartit.com

cover photo: pinterest.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife