Keď jeden partner dáva do vzťahu viac, ako ten druhý: Predíď vyhoreniu v láske
DatingVzťah v žiadnom prípade nie je ľahká záležitosť. V prvom rade si musíš vedieť nastaviť hranice a naučíš sa to vďaka TÝMTO radám. Ďalej treba vedieť, ako riešiť konflikty, čo sa dozvieš po kliknutí SEM, no nezabúdaj na dôveru, lásku, malé gestá náklonnosti a mnoho ďalšieho. Čo však v prípade, ak jeden z vás do partnerstva dáva viac ako ten druhý?
Výskum romantických vzťahov, publikovaný v Social Psychological and Personality Science, na ktorý poukazuje magazín People, sa zaoberal rôznymi aspektmi lásky, vrátane toho, ako jednotlivci prežívajú a vyjadrujú náklonnosť. Štúdia zistila, že slobodné ženy uvádzali vyššiu spokojnosť a pocit pohody v porovnaní so single mužmi. To naznačuje rozdiely v tom, ako sa vníma láska a vzťahy medzi pohlaviami.
Ďalej teória trojuholníka lásky tvrdí, že tento cit sa skladá z troch zložiek: intimity, vášne a záväzku. Rovnováha týchto prvkov sa môže medzi partnermi líšiť, čo ovplyvňuje dynamiku toho, kto môže vnímať, že „miluje viac“. Je dôležité si uvedomiť, že láska je mnohostranná a subjektívna, čo sťažuje jej kvantifikáciu.
Napriek všetkému sme sa na túto tému pozreli spolu s psychologičkou Mgr. Katarínou Podobovou z online poradne MOJRA.sk. Zisti, ako rozpoznať, či je tvoje partnerstvo skutočne vyvážené, či je normálne, že jeden z páru dáva do vzťahu viac a čo s tým môžeš robiť.
Ako rozpoznať, že je vzťah skutočne nevyvážený?
V prvom rade sa treba riadiť svojimi pocitmi a prežívaním v partnerstve. Pokiaľ dlhodobo cítiš nedostatok podpory, rešpektu, záujmu a cítiš sa osamelo, môže ísť o nevyvážený vzťah.
„Nevyvážené je tiež, ak sa všetky rozhodnutia robia v prospech jedného partnera. Naopak, potreby a pocity druhého partnera sú ignorované, zľahčované alebo označené za menej dôležité. Môže to byť aj preberanie zodpovednosti za všetko vo vzťahu, či nerovnosť v úsilí riešiť problémy. Nevyvážené je určite kontrolujúce správanie či akékoľvek formy násilia,“ vysvetľuje odborníčka.
„Nevyvážené môže byť aj to, keď je jeden z partnerov napríklad finančne alebo inak závislý na tom druhom,“ dodáva. S týmto sa však dá bojovať TAKTO.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je normálne, že jeden partner dáva do vzťahu viac?
- Čo robiť pri dlhodobej nerovnováhe vo vzťahu?
- Ako zistiť, či partner vníma tvoje úsilie?
- Prečo môže byť problém vo vlastnom vnímaní situácie?
- Ako ľudia rozdielne prejavujú lásku a ocenenie?
- Prečo si všímame skôr negatívne veci?
- Čo je vzťahové vyhorenie a ako mu predchádzať?
- Kedy zvážiť ukončenie vzťahu?
- Aké varovné signály si všímať pri nefunkčnom vzťahu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity