V roku 1986 sa charitatívna organizácia United Way of Cleveland rozhodla získať prostriedky a publicitu: pokusom pokoriť svetový rekord vo vypúšťaní balónov.

2500 dobrovoľníkov pracovali dlhé hodiny, aby naplnili héliom 2 miliónvy balónov. Hlavné námestie sa premenilo na farebnú guľu.

Keďže počas plnenia balónov prišli prvé varovania, rozhodli sa napokon vypustiť len 1,5 milióna balónov. V sobotu, 27.9.1986, o 13:50, bola sieť uvoľnená a milióny balónov vyleteli do vzduchu.

Zábery, ktoré vznikli, patria medzi tie najunikátnejšie, aké len mohol niekto kedy zachytiť.

balloonfest-8img: Thom Sheridanballoonfest-7img: Thom Sheridanballoonfest-6
img:Thom Sheridan

balloonfest-5

img: Thom Sheridanballoonfest-4img: Thom Sheridanballoonfest-3img: Thom Sheridanballoonfest-2img: Thom Sheridan

Pochopiteľne sa myslelo aj na prírodu. Balóny boli špeciálne upravené, aby po vzlietnutí praskli a následne sa biologicky rozložili v zemi. No počasie malo iné plány. Chladný vzduch zatlačil balóny späť k zemi, tie pokryli ulice, zastavili premávku letiska a vystrašili stovky zvierať.

Mnohé balóny skončili na hladine jazera Lake Erie, kde práve záchranárska helikoptéra hľadala dvoch stratených rybárov. Keď ich neskôr našli mŕtvych, žena jedného z nich zažalovala United Way, pretože podľa nej práve balóny mohli za to, že záchranári jej muža včas nenašli. Balóny vydržali na jazere niekoľko týždňov.

zdroj: vedelisteze.sk

titulná foto: Thom Sheridan

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife