unsplash.com

 Sociálne siete, média, ktoré ovplyvňujú náš život, bez toho, aby sme o tom vedeli.  Instagram je miesto, kde môžete zdieľať svoje zážitky s celým svetom, spoznať milióny ľudí, dokonca začať svoju vlastnú kariéru. No realita je trochu iná.

Z prieskumu Royal Society for Public Health vyplýva že Instagram a Snapchat majú na mladých ľudí najhorší vplyv.  Podľa respondentov má práve toto médium najhorší vplyv na ich duševné zdravie, môže podporovať pocit nerovno cennosti, samoty, úzkosť či dokonca depresiu.  Ale ako je možné, že niečo tak nevinné dokáže ničiť psychiku ľudí?

Predstavte si, že ste teenager, vo veku od 13 do 19 rokov. Vašou prioritou je zapadnúť, nájsť si priateľov, začleniť sa do danej spoločnosti, či už je to škola alebo práca. V súčasnosti sú takmer všetci teenageri a mladí dospelí na sociálnych sieťach. Sledujeme ľudí, ktorí nás inšpirujú, svojich známych, celebrity, známe značky a zdá sa nám, že máme všetko pod kontrolou, no v skutočnosti sa v našom vnútri odohráva presný opak. Začneme sa porovnávať, závidieť a vtedy prichádza pocit nerovno cennosti.

„Ako sa môžem začleniť do spoločnosti, keď nevyzerám tak ako by som mal/mala“?

„Ako ma môžu mať ľudia radi keď nespĺňam tento stereotyp?“

Otázky ktoré si kladieme sú opodstatnené, pretože to je to, čo vidíme každý deň, toto je vzor, ktorý nám spoločnosť predhadzuje.

Dôležité je uvedomiť si, že to, čo vidíme na obrazovkách našich mobilov nemusí byť realita. Všetky príspevky sú dôkladne vytvorené a upravené. Je dôležité uvedomiť si, že Instagram, Snapchat a podobné sociálne siete sú „vyretušovanou“ formou reality a teda ich netreba brať smrteľne vážne.  Myslím, že zlatou strednou cestou je sledovať ľudí, ktorí nás inšpirujú a vďaka ktorým sa cítime lepšie. Sledovať ľudí alebo účty, ktoré nás dokážu rozveseliť, zlepšiť deň, pozitívne naladiť, namiesto toho, aby nás deprimovali a nútili nás premýšľať nad tým, či sme dosť dobrí.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife